Leasing jako źródło finansowania działalności gospodarczej

Leasing można opisać jako formę kredytu rzeczowego. Firma leasingowa kupuje wybrany przedmiot (samochód, maszynę, nieruchomość komercyjną) i oddaje go następnie Klientowi w leasing – używanie z możliwością zakupu po zakończeniu okresu leasingu za cenę ustaloną podczas zawierania umowy. Przedsiębiorstwo nie otrzymuje gotówki, ale wybrany przez nie środek trwały do wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej.

Leasing jest łatwiejszy do uzyskania, niż kredyt bankowy, co ma szczególne znaczenie dla firm nowych, dynamicznie rozwijających się oraz dla tych, które liczą
na szybką decyzję i prosty sposób uzyskania finansowania.

Bardzo ważną cechą leasingu jest zdolność do zmniejszania podstawy opodatkowania, co skutkuje obniżeniem płaconych podatków. W leasingu operacyjnym wszystkie opłaty leasingowe w ich pełnej wysokości są kosztem uzyskania przychodu. W kredycie bankowym jako koszt traktuje się jedynie odsetki, prowizje bankową oraz odpisy amortyzacyjne. W wielu przypadkach leasing jest więc realnie tańszy od kredytu.

Leasing w przeciwieństwie do kredytu nie blokuje zdolności kredytowej firmy. W razie potrzeby umożliwia, więc skorzystanie z dodatkowej formy finansowania w postaci kredytu. Natomiast w przypadku finansowania przedsiębiorstwa wyłącznie przy użyciu kredytu bankowego, może okazać się, że bardzo szybko zostanie wyczerpana nasza zdolność kredytowa.

Finansowanie leasingiem umożliwia elastyczną kalkulację ponoszonych opłat, dostosowaną do planowanych przychodów z nowej inwestycji. Sprzęt zaczyna zarabiać na siebie już od chwili jego pozyskania, a firma leasingowa często odciąża przedsiębiorcę od wielu formalności, jak choćby ubezpieczenia czy prowadzenia ewidencji.

Kolejna cechą leasingu jest możliwość uwolnienia funduszy zamrożonych w środkach trwałych przedsiębiorstwa. W tzw. leasingu zwrotnym Klient sprzedaje firmie leasingowej nabytą od niej wcześniej maszynę, samochód czy nieruchomość, odzyskując w ten sposób zamrożone środki finansowe. Następnie te same urządzenia bierze w leasing, a po zakończeniu umowy może je wykupić za symboliczną kwotę. W leasingu nieruchomości Korzystający z leasingu może regulować opłaty leasingowe z uzyskiwanych od podnajemców czynszów.

Liczba i rodzaj dokumentów wymaganych przy leasingu zależna jest od kondycji finansowej przedsiębiorstwa wnioskującego o leasing oraz wartości i rodzaju przedmiotu. Podstawą jest wypełnienie wniosku leasingowego. W procedurach uproszczonych dotyczących głównie nowych samochodów wymagane jest dostarczenie dokumentów rejestrowych. Niektóre firmy leasingowe wymagają też udokumentowania przychodów i zysków za poprzedni oraz bieżący rok podatkowy. Przy bardziej skomplikowanych transakcjach niezbędne mogą okazać się inne dokumenty dotyczące firmy i przedmiotu leasingu.

Na gruncie prawa podatkowego można rozróżnić dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Najważniejsza różnica między nimi tkwi głównie w konsekwencjach podatkowych obydwu umów. W leasingu operacyjnym wszystkie opłaty leasingowe w pełnej wysokości stanowią koszt uzyskania przychodu u Korzystającego, w leasingu finansowym natomiast kosztem jest tzw. część odsetkowa opłaty oraz amortyzacja przedmiotu. Drugą istotną różnicą jest minimalny okres umowy leasingu i tzw. wartość wykupu. W leasingu operacyjnym obie te zmienne są ustalone przez obowiązujące przepisy, w leasingu finansowym mogą być dowolnie ustalone przez strony. W leasingu finansowym własność przedmiotu po zakończeniu umowy automatycznie przechodzi na Korzystającego, natomiast w umowie leasingu operacyjnego dotychczasowy Korzystający ma prawo do zakupu przedmiotu po leasingu, z którego może skorzystać, bądź nie.

Finansowanie inwestycji leasingiem jest dziś dla większości przedsiębiorstw rzeczą wręcz konieczną, szczególnie w takich branżach jak transport, budownictwo, przemysł drzewny, papierniczy, czy wytwórczy. Dobrej koniunktury gospodarczej nie można przegapić. Wiedzą o tym przedsiębiorcy, których właśnie teraz stać na inwestycje.

Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl nr 2 (8) 13 stycznia 2008


Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.


Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?


Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.

Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/!