Bronisław Komorowski – marszałek Sejmu
W nowym roku chciałbym utrzymać tempo prac ustawodawczych w Sejmie. Oczywiście przy zachowaniu reguł poprawności legislacyjnej, konsultacjach i dyskusjach w komisjach. Chcę w pierwszej kolejności poddać pod obrady projekt PSL i lewicy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Rozpatrzenie projektu powinno nastąpić na najbliższych posiedzeniach z powodu perspektywy zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o emeryturach pomostowych.
Pilnego uchwalenia wymaga ustawa o ładzie medialnym. I dodatkowo trzeba będzie stworzyć w parlamencie koalicję, aby ją obronić przed wetem prezydenta.
Zależy mi też na przyjęciu ustawy kompetencyjnej, która regulowałaby stosunki między Sejmem, Senatem, rządem a prezydentem w kwestiach europejskich. Ustawa będzie miała na celu ograniczenie pola konfliktów kompetencyjnych w zakresie, choćby reprezentacji naszego kraju na szczytach UE i ułatwienie prowadzenia polityki europejskiej. Sprzyjać temu ma też rządowy projekt ustawy o włączeniu Urzędu Integracji Europejskich do struktur MSZ.
Ważne jest doprowadzenie do finału ustawy rekompensacyjnej z tytułu utraty mienia po wprowadzeniu aktów nacjonalizacyjnych. Chcę także, aby w 2009 roku zostały uchwalone ustawy o finansach publicznych i wprowadzające w życie profesjonalizację armii. Niezwykle istotne jest również wprowadzenie instrumentów prawnych przeciwdziałających kryzysowi finansowemu, takich jak gwarancje państwa na pożyczki międzybankowe, a dla podtrzymania wzrostu gospodarczego – druga część nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Bogusław Banaszak – przewodniczący Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów
W 2009 roku należy zająć się nowymi kodeksami. Chodzi o dokończenie prac nad kodeksem cywilnym i karnym. Coraz trudniej posługiwać się kodeksem cywilnym z 1964 roku. Podobnie jest z kodeksem karnym i kodeksem pracy. Ustawodawca pierwotnie zakładał, że kodeksy mają stabilizować prawo, a tymczasem są nowelizowane przy każdej okazji. Nie sprzyja to jasności i przejrzystości przepisów, więc mamy chaos. Uspokojeniu systemu służyć powinna ustawa o tworzeniu prawa. Należy w niej uregulować kwestie inicjatywy legislacyjnej, legalnych nacisków lobbingu, wnoszenia poprawek w drugim czytaniu, implementacji norm unijnych oraz orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Sejm powinien się zająć również ustawą o obywatelstwie, pochodzącą z lat 60. Należy również stworzyć ustawę – Prawo wyborcze, w której ujednolicone zostaną przepisy ordynacji do Sejmu i Senatu, organów jednostek samorządu terytorialnego, przepisy o referendum.
Jakie są najważniejsze wyzwania prawne 2009 wg: Jana Barcza (Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie), Jarosława Matrasa (sędzia Sądu Najwyższego) i Ryszarda Kalisza (poseł, adwokat) ?
Opracowała Katarzyna Żaczkiewicz
Więcej: Gazeta Prawna 5.01.2009 (2) – str.9