Liczba inteligentnych kart MasterCard przekroczyła już 200 milionów

Zaawansowane prace nad rozpowszechnianiem tej technologii trwają również i w Polsce.

Osiągnięcie tak wysokiej liczby wydanych kart pokazuje jednoznacznie, że technologia chipowa w Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie rozpowszechniła się już na skalę masową. Na bardzo dużą dynamikę migracji do technologii mikroprocesorowej wskazuje również stale rosnąca – obecnie na poziomie 40% – liczba inteligentnych kart mikroprocesorowych MasterCard zgodnych z międzynarodowym standardem EMV (Europay, MasterCard, Visa). Karty chipowe zgodne z normą EMV są obecnie w pełni akceptowane przez około 1,5 miliona autoryzowanych terminali na całym świecie, co stanowi 85 % więcej w porównaniu do zeszłego roku.

„Rok 2004 oznacza dla organizacji płatniczej MasterCard International znaczny postęp w zakresie ogólnoświatowych inicjatyw związanych z wprowadzeniem technologii chipowej. Dzięki dynamicznemu wzrostowi liczby inteligentnych kart ze znakiem akceptacji MasterCard i przystosowanych do ich obsługi terminali, nasza infrastruktura chipowa jest z każdym dniem coraz większa” – powiedział Dr Toni Merschen, wiceprezes Centrum Rozwoju Technologii Chipowej organizacji MasterCard International.

Bardzo duży wpływ na dynamikę rozwoju technologii chipowej miał innowacyjny Program Efektywnego Wykorzystania Technologii Mikroprocesorowej M/Chip (M/Chip Deployment Program), który obecnie stanowi podstawę dla systemu – OneSMARTTM MasterCard®. Aplikacja OneSMARTTM MasterCard® opiera się na 3 podstawowych obszarach aktywności:

I. ROZWÓJ PRODUKTU
szczegółowe specyfikacje techniczne, wprowadzenie produktów markowych (obrandowanych), wsparcie dla rozwoju infrastruktury i usług

II. WSPARCIE EFEKTYWNEGO WYKORZYSTANIA
usługi związane z przejściem na technologię chipową dla biznesu, zagadnienia związane z odpowiednim współdziałaniem (kompatybilnością) i zarządzaniem projektami

III. WSPÓŁPRACA DOSTAWCÓW KART
rozwój produktów M/Chip poprzez wspólny marketing

Bardzo dynamiczny rozwój technologii chipowej na całym świecie wpłynął na decyzję regionalnych oddziałów MasterCard w Europie, Azji/Pacyfiku, Ameryce Łacińskiej i Karaibach, a także w Południowej Azji i na Bliskim Wschodzie o podjęciu inicjatywy przejścia na tę technologię na przełomie 2005 i 2006 roku. Ponadto, liczne regiony powołały kluby OneSMART, skupiające banki, detalistów i innych partnerów, których wspólnym celem jest wypracowywanie jednolitej strategii dotyczącej kart inteligentnych. Kluby OneSMART obecnie rozwijają się szybko w Europie Środkowej i Wschodniej, w Malezji, Nowej Zelandii, Południowej Afryce i na Tajwanie.

Zaawansowane prace nad rozwojem technologii chipowej mają również miejsce i w Polsce. Już od czerwca bieżącego roku dwa banki, wspólnie z organizacją płatniczą MasterCard, realizują program wdrażający technologię mikroprocesorową. Bank Zachodni WBK testuje obecnie kartę dla klientów indywidualnych ze znakiem akceptacji MasterCard, a także unowocześnia sieć swoich terminali płatniczych POS, tak aby mogły w pełni obsługiwać karty mikroprocesorowe wydawane w systemie EMV. Natomiast BRE Bank we współpracy z PolCardem, wydał dwa produkty o zróżnicowanych parametrach: kartę biznesową MasterCard Business oraz MasterCard Standard. Do niektórych kart wydawanych w technologii mikroprocesorowej, jak na przykład do karty BRE Banku dla klientów biznesowych, dodatkowo dołączany jest pakiet usług „Working in Europe” dedykowany małemu i średniemu sektorowi przedsiębiorstw. Program ten daje możliwość skorzystania z natychmiastowych rabatów oraz nowych wersji produktów i usług ułatwiających przedsiębiorcom zoptymalizowanie procesu zarządzania wydatkami.

Znacznego rozwoju technologii chipowej na naszym rynku możemy spodziewać się już na początku 2005 roku, kiedy to banki – w związku ze zmianą dyrektyw unijnych – będą dążyły do uruchomienia wydawnictwa inteligentnych kart chipowych na szerszą skalę.