Banki spółdzielcze nie odstają w liczbie rachunków ROR największym bankom komercyjnym. Wszystkim co prawda daleko do PKO BP, ale banki spółdzielcze mają więcej klientów niż wiele bardziej znane w mediach marki. Dane z 84% banków Grupy BPS wskazują, iż banki spółdzielcze mają ponad 1 078 tys. rachunków ROR. Liczba tych banków stanowi 50,69% liczebności całego sektora. Warto przy tym wspomnieć, iż w zestawieniu nie figuruje największy bank spółdzielczy – Krakowski Bank Spółdzielczy oraz banki ze Spółdzielczej Grupy Bankowej, które średnio są ponad 20% większe niż te z pozostałych zrzeszeń.
Ponad milion rachunków ROR w 293 bankach spółdzielczych w wyniku ekstrapolacji daje ponad 2,12 mln rachunków. Co więcej ta liczba nie stanowi o liczbie klientów banków spółdzielczych. Obsługa rolnictwa w wielu komercyjnych bankach jest działalnością marginalną. Banki spółdzielcze traktują rolnictwo jako jeden z głównych segmentów klientów, a w wielu bankach rachunki dla rolników traktowane są jako rachunki firmowe. Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie oferuje ROR dla rolników, a ESBANK Bank Spółdzielczy oferuje konto SGB Rolnik, które tratowane jest podobnie jak rachunki przedsiębiorców indywidualnych czy małych i średnich przedsiębiorstw. Informacje z wielu banków spółdzielczych wskazują, iż liczba klientów rolników oraz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej jest podobna, zwłaszcza w bankach prowadzących działalność na terenach wiejskich. Banki spółdzielcze obsługują również dużą ilość przedsiębiorców indywidualnych, którzy również posiadają konta firmowe.
Banki spółdzielcze i Skoki z racji na duże rozdrobnienie nie figurują w zestawieniach dotyczących liczby klientów (ROR) takich jak opracowywane przez Wojciecha Boczonia z PRNews’a. Dlatego warto przypomnieć sobie reklamę skoków, iż posiadają już 2 mln udziałowców, co w przypadku zamkniętej spółdzielni oznacza liczbę klientów. Banki spółdzielcze z dużym prawdopodobieństwem posiadają ok. 4 mln klientów. W wielu średnich bankach spółdzielczych liczba rachunków kredytowych przewyższa kilkakrotnie liczbę rachunków ROR, co wskazuje na realną liczbę klientów. Bazując na zestawieniu liczby ROR opublikowanym przez bankier.pl moim zdaniem banki spółdzielcze umiejscowione byłyby w pobliżu Pekao S.A., a pod względem liczby klientów jedynie za PKO BP.
Dość korzystnie wygląda również bankowość internetowa w bankach spółdzielczych. Kilka lat temu był to temat nieznany dla wielu banków, obecnie coraz większa część klientów banków spółdzielczych posiada dostęp do rachunku przez Internet, korzysta z rozwiązań typu sms banking. W nowocześniejszych bankach spółdzielczych postawiono na sale samoobsługowe dostępne dla klientów przez 24 godziny na dobę.
Źródło: wilkmichal.blogbank.pl