Łódź Getto – Fotografie Henryka Rossa

Henryk Ross, obok Mendla Grossmana, był jednym z dwóch, oficjalnie mianowanych fotografów, łódzkiego getta. Pracował dla Działu Statystycznego w latach 1940-1944. W tym czasie zebrał ponad 6.000 negatywów, które przed likwidacją getta zakopał. Po wojnie wydobył je i przewiózł do Izraela. Do jego obowiązków należało przede wszystkim wykonywanie zdjęć legitymacyjnych oraz fotografowanie zmarłych, których ciał nie można było zidentyfikować. Jednakże wielokrotnie, z narażeniem życia swojego i najbliższych mu osób, dokumentował fakty ukrywane przez nazistowską administrację oraz sytuacje i zdarzenia z życia prywatnego.

Wystawa Łódź Getto została podzielona na dwa bloki: zdjęcia publiczne i prywatne. Pierwszy z nich to fotografie przedstawiające najtragiczniejszy i najbardziej nieludzki obraz getta: deportacje, konających z głodu ludzi, rozstrzelania. Drugi blok to zdjęcia intymne, ukazujące codzienność, w której znalazło się miejsce i czas na miłość, macierzyństwo oraz chwile radości.

Wystawa związana jest z obchodami 61. rocznicy likwidacji getta łódzkiego i w Polsce zostanie zaprezentowana po raz pierwszy. Towarzyszy jej album w języku angielskim, wydany przez Archiwum Współczesnych Konfliktów w Londynie (Archive of Modern Conflict in London) oraz katalog w języku polskim i angielskim, przygotowany przez Fundację Edukacji Wizualnej. Wystawa została sprowadzona do Polski przez Fundację Edukacji Wizualnej i zaprezentowana przy współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i Urzędem Miasta Łodzi. Fotografie Henryka Rossa należą do zbiorów Archiwum Współczesnych Konfliktów w Londynie. Twórcami wystawy są Timothy Prus, Chris Boot i Martin Parr, kuratorem ze strony Fundacji Edukacji Wizualnej – Krzysztof Candrowicz, a ze strony Muzeum Sztuki – Sylwia Witkowska.

Otwarcie wystawy Łódź Getto – Fotografie Henryka Rossa odbędzie się w dniu 29.08.2005 o godzinie 17.30 w głównym gmachu muzeum przy ul. Więckowskiego 36. Ekspozycję, złożoną z 50 fotografii, będzie można oglądać do 19 września.