Lokata czy konto oszczędnościowe?

Eksperci firm zrzeszonych w Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą:

Paweł  Cymyk, ekspert ZFDF i AZ Finanse:Konto oszczędnościowe to zdecydowanie wygodniejszy, praktyczniejszy i zyskowniejszy sposób przechowywania pieniędzy. Po pierwsze, obecnie oprocentowanie kont oszczędnościowych jest porównywalne do oprocentowania rocznych lokat. Dodatkowo w przypadku lokaty trzeba uwzględnić podatek Belki, a na rynku są dostępne konta oszczędnościowe, które pozwalają tego podatku uniknąć. Jest to całkowicie legalne i powiększa nasze zyski. Po drugie, lokata zmusza nas do rezygnacji z dostępu do naszych pieniędzy przez określony czas. Mogą to być 2-3 miesiące, rok lub nawet kilka lat. Zrywając w tym czasie lokatę automatycznie tracimy wypracowane odsetki. W przypadku przechowywania tych samych pieniędzy na koncie mamy do nich praktycznie nieograniczony dostęp i jeżeli tylko na rynku pojawi się lepsza (czyli zyskowniejsza) okazja inwestycji możemy ją bez problemu wykorzystać. Po trzecie, i zapewne dla wielu najważniejsze, lokata w żadnym wypadku nie chroni naszych oszczędności przed inflacją. W normalnych warunkach pozwala jedynie wyrównać poniesione przez nią straty. W momencie zawierania lokaty godzimy się na oprocentowanie, które nie będzie zmienione – nawet jeżeli inflacja znacznie wzrośnie. W przypadku konta możemy być pewni, że wraz ze wzrostem inflacji, banki aby uchronić się przed wypłatą pieniędzy będą podnosić oprocentowanie naszego rachunku.

Roman Przasnyski, ekspert ZFDF i Gold Finance:
– Oprocentowanie środków przechowywanych na kontach oszczędnościowych jest coraz bardziej konkurencyjne w porównaniu do oprocentowania lokat. To efekt konkurencji banków o pieniądze klientów. Konto oszczędnościowe łączy zalety tradycyjnej lokaty, czyli wysokie oprocentowanie, z zaletami tradycyjnego rachunku osobistego, czyli możliwością swobodnego dysponowania środkami w każdej chwili, w zależności od bieżących potrzeb. Najczęściej jednak w przypadku kont oszczędnościowych są stosowane pewne ograniczenia w dysponowaniu pieniędzmi na nich gromadzonymi. Przeważnie możliwość dokonywania darmowych przelewów z takiego konta ogranicza się do 1-3 tego typu operacji w miesiącu. Za kolejne trzeba już płacić prowizję, która zmniejsza korzyści z wysokiego oprocentowania. Ponadto założenie lokaty nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, np. prowizją, a za założenie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego często pobierane  są opłaty, zmniejszające ich atrakcyjność. Jednak oprocentowanie np. Konta Wyjątkowego, oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska sięga 8%,czyli znacznie więcej niż dostępne obecnie na rynku lokaty tradycyjne. Także konkurencyjne względem lokat jest Konto Oszczędnościowe Banku Pocztowego. Oprocentowanie gromadzonych na nim środków sięga 7,5 proc. Jeśli oprocentowanie jest wyższe lub nawet porównywalne  z oprocentowaniem lokat, konto oszczędnościowe ma więcej zalet, głównie związanych  ze swobodą w dysponowaniu gotówką.

Aleksander Paszyński, ZFDF i DK Notus: – Zdecydowanie bardziej opłacalnym sposobem lokowania wolnych środków jest klasyczna lokata. Trzeba jednak mieć na uwadze, że założenie takowej może wiązać się z pewnymi ograniczeniami takimi jak brak możliwości skorzystania z naszych środków w trakcie trwania lokaty. Dodatkowo niektóre banki stawiać będą wymagania dotyczące wielkości kwoty jaką musimy ulokować. Konta oszczędnościowe są zazwyczaj pozbawione tych wad, i chociaż ich oprocentowanie jest zdecydowanie niższe niż na lokatach to mogą one stanowić  w stosunku do nich ciekawą alternatywę.

Wojciech Boczoń, ZFDF i Bankier.pl: – Zasadniczą przewagą rachunków oszczędnościowych jest ich elastyczność – klient nie musi zamrażać pieniędzy na określony z góry termin. Może je w dowolnej chwili wycofać, nie tracąc odsetek. W zamian za to rachunek może być jednak gorzej oprocentowany niż lokata. Przed wyborem lokata vs. konto oszczędnościowe należy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy lokując pieniądze chcemy mieć do nich stały dostęp kosztem niższych odsetek, czy też możemy o nich na jakiś czas „zapomnieć” i często więcej zarobić. Jeśli chcemy płynnie zarządzać oszczędnościami – nie tylko wypłacać, ale także dopłacać dodatkowe środki – lepszym wyjściem jest rachunek oszczędnościowy. Konsekwencje za zerwanie lokaty mają jednak swoje dobre strony – chronią zgromadzone oszczędności przed naszymi zakusami.
Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego