Maj stał pod znakiem spadków oprocentowania lokat. Nie pomogła decyzja Rady Polityki Pieniężnej NBP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Depozytariusze tracą podwójnie, bo rośnie inflacja.
29 kwietnia
Rada Polityki Pieniężnej NBP postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wydawało się że decyzja ta zatrzyma trend do obniżania stawek oprocentowania lokat. Stało się jednak inaczej, od pierwszych dni maja banki na wyścigi publikowały nowe tabele ofert, zwykle z obniżonym oprocentowaniem. Przez cały miesiąc średnia dziesięciu najlepszych ofert na rynku (dla depozytu 10 tys. zł) spadła o 0,30% z 6,74% do 6,44%. Spadły też maksymalne wartości dla poszczególnych okresów depozytowych. O ile na koniec kwietnia dla lokat 1M, 3M, 6M, 12M i 24M można było znaleźć oferty na 7,0%, tak na koniec maja już tylko dla lokaty 24-miesięcznej (Bank Pocztowy). Stawki innych produktów spadły do poziomu 6,0-6,6%. Sytuacja ta martwi szczególnie w świetle rosnącej inflacji. W kwietniu wyniosła ona 4,0% (rok do roku), co oznacza że realne zyski z lokat obniżyły się do niewiele ponad dwóch procent, albo i poniżej jeśli uwzględnić podatek Belki.
Wśród liderów wysokiego oprocentowania niezmiennie przewija się kilka banków. Wystawiony przez właściciela na sprzedaż AIG Bank jest w czołówce lub na czele wszystkich rankingów, za wyjątkiem kont oszczędnościowych, których nie ma w ofercie. AIG jest też rekordzistą pod względem depozytu o stałym oprocentowaniu (9-miesięczna lokata na 6,8%). Często pojawiają się nazwy banków, które w najbliższym okresie czeka fuzja. Mowa o Fortis Banku i Dominet Banku oraz Noble Banku i GETIN Banku. W czołówce są też Eurobank, Toyota Bank i Bank Pocztowy. Wszystkie wspomniane to instytucje stosunkowo niewielkie, o mniej renomowanych markach. W walce o pozyskanie depozytów muszą walczyć z gigantami rynku ceną.
Kilka produktów zasługuje na szczególną uwagę. Wśród kont oszczędnościowych na pewno rachunek oferowany przez Eurobank. Niskie opłaty i 6,06% przy dziennej kapitalizacji (poniżej 14,8 tys. zł brak podatku Belki!) mogą zagwarantować całkiem przyzwoite zyski, przy zachowaniu swobody w dysponowaniu kapitałem. Warta uwagi jest 24-miesięczna Lokata Zwycięska Noble Banku. Atutem depozytu oprocentowanego na 6,6% jest możliwość zerwania bez utraty odsetek w trzy dni po zakończeniu każdego kwartału. Jeśli trend do obniżania stawek będzie kontynuowany to warto zastanowić się nad 36-miesięcznym depozytem Toyota Banku. Oprocentowanie ma charakter stały, a więc kiedy inne lokaty zejdą na niższe poziomy, my przez pełne 3 lata będziemy się cieszyć z oprocentowania w wysokości 6,4%. Długi okres inwestycji może jednak wielu potencjalnych klientów zniechęcać, tym bardziej, że karą za przedterminowe zerwanie umowy jest utrata 90% należnych odsetek. Osobom o krótszym horyzoncie inwestycyjnym można polecić wspomnianą wcześniej 9-miesięczną lokatę w AIG Banku (6,8%) lub inne produkty oprocentowane nie niżej, niż 6,0%. Takie oferty znajdziemy w 16 ogólnopolskich bankach.
Poniżej prezentujemy rankingi dziesięciu najatrakcyjniejszych produktów depozytowych, dostępnych dla kwoty 10 tys. złotych. Pierwszy z rankingów to przekrój całości rynku, niezależny od terminów zapadalności. Kolejne wskazują najciekawsze produkty dla poszczególnych okresów Grzegorz Krajewski
Źródło: OprocentowanieLokat.pl