Lovells doradzał grupie Alstom przy uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej

W sierpniu 2003 roku rząd francuski i banki finansujące ALSTOM przyjęły plan restrukturyzacji finansowej grupy. Rząd francuski zgłosił pomoc publiczną do KE, która rozpoczęła standardową procedurę sprawdzającą. Jednakże we wrześniu 2003 roku Komisja zagroziła zablokowaniem natychmiastowego podwyższenia udziału kapitałowego państwa w spółce ze względu na nieodwracalność zastosowania takiego środka. Po zakrojonych na szeroką skalę negocjacjach z rządem francuskim i ALSTOMEM, w których uczestniczyły również zainteresowane banki, w październiku 2003 roku KE odstąpiła ostatecznie od tej groźby i rozszerzyła standardową procedurę badania pomocy publicznej na zmodyfikowany pakiet pomocowy.

Pozytywna decyzja KE pozwala na wzmocnienie kapitałowe oraz zwiększenie zdolności ALSTOMU do zadłużania się dla realizacji jego celów gospodarczych przez następne dwa lata. Decyzja potwierdza obecny zakres prowadzonej działalności i stabilizuje strukturę akcjonariatu ALSTOMU, dając państwu pozycję znaczącego akcjonariusza mniejszościowego na czas prowadzonych działań sanacyjnych. Na 9 lipca br. zwołane zostało Zwyczajne i Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ALSTOMU. Jego celem jest przyjęcie odpowiednich środków, których realizacja wsparta będzie pozytywną decyzją KE.

Decyzja KE została podjęta po wnikliwym zbadaniu całej sprawy. Potwierdza ona zgodność przyjętego planu restrukturyzacji z celem odbudowy zdolności ALSTOMU do prowadzenia działalności w perspektywie długoterminowej oraz fakt, że środki wyrównawcze pozwalają na uniknięcie naruszenia unijnych zasad konkurencji. Ponadto uznaje pomoc za ograniczoną do ściśle określonego minimum, służącego odzyskaniu przez ALSTOM zdolności kontynuowania działalności, a udział firmy w ponoszeniu kosztów restrukturyzacji za najszerszy z możliwych.

Lovells był stałym doradcą ALSTOMU podczas rozmów prowadzonych pomiędzy KE a rządem francuskim (tylko te dwie ostatnie instytucje były formalnie stronami procedury). Uczestniczył w przygotowywaniu wszystkich dokumentów kierowanych do Komisji a także odpowiedzi na głosy podmiotów trzecich a także brał udział w negocjacjach na temat zmienionego programu pomocowego. Ponadto, dzięki udziale w tworzeniu definicji pomocy długoterminowej zgodnej z unijnymi zasadami udzielania pomocy publicznej oraz w negocjacjach warunków zrównoważonych środków wyrównawczych wymaganych przez KE, przyczynił się do uzyskania pozytywnej decyzji.

Zespołowi stworzonemu przez Lovells przewodził Jacques Derrene, partner w dziale prawa konkurencji w brukselskim biurze kancelarii. W skład zespołu, który ściśle współpracował z zarządem ALSTOMU, wchodzili również Alix Müller-Rappard, Chris Giurado, William Broere, Katrin Salwén i Alexandra Deege.

Jacques Derenne, partner Lovells doradzający ALSTOMOWI w kwestii pomocy publicznej, powiedział:

„Dzisiejsza decyzja jest efektem ścisłej współpracy zarządu ALSTOMU i zespołu stworzonego w ramach Lovells przy zaangażowaniu banków i rządu francuskiego. Decyzja ta pozwala naszemu klientowi na przeprowadzenie daleko idącej restrukturyzacji przy wsparciu rządu i banków. Decyzja ściśle stosuje zasady udzielania pomocy publicznej i gwarantuje ALSTOMOWI długoterminową zdolność prowadzenia działalności a z drugiej strony pozwala na zachowanie efektywnej konkurencji na rynkach objętych działalnością ALSTOMU. Środki zastosowane przez Komisję i szczegółowo opisane w decyzji, odzwierciedlają konstruktywne podejście do sprawy wszystkich zaangażowanych stron.”

O kancelarii Lovells

o Lovells jest piątą pod względem wielkości firmą prawniczą zajmującą się prawem gospodarczym w Europie i szóstą co do wielkości międzynarodową firmą prawniczą na świecie (Legal Business, listopad 2002), w której pracuje 344 partnerów, 1 622 prawników i ponad 3 200 pracowników na całym świecie.

o Zespół Lovellsa odpowiedzialny za praktykę private equity składa się z 30 partnerów i ponad 60 prawników, pracujących w europejskich biurach Lovellsa. Specjalizują się oni w doradztwie przy finansowaniu transakcji private equity zarówno kapitałem własnym, jak i obcym. W ostatnich miesiącach Lovells zapowiedział otwarcie biura w Madrycie, które będzie również obsługiwało transakcje private equity.

o W 2003 roku Lovells otrzymał tytuł Private Equity Law Firm of the Year (Najlepsza Kancelaria Roku – w kategorii rynków kapitałowych), przyznawany przez Juve Handbuch. Ostatnio, już po raz drugi z rzędu, zajął drugie miejsce w konkursie organizowanym przez EVCJ dla Najlepszej Europejskiej Kancelarii Prawnej, również w kategorii rynków kapitałowych.

o Lovells w Warszawie działa od 1991 r., doradza największym firmom działającym na rynku polskim. Zatrudnia 33 prawników, w tym 6 partnerów. Warszawskie biuro Lovellsa jest w pełni zintegrowane z siecią Lovellsa na świecie i oferuje kompleksową obsługę prawną.