Luty 2007 na GPW

2 lutego Estoński AS Hansapank działający w trzech krajach bałtyckich i Rosji podpisał z GPW umowę o współpracy w ramach programu WSE IPO Partner, którego celem jest przyciąganie zagranicznych spółek na parkiet w Warszawie. AS Hansapank, należący do szwedzkiej grupy Swedbank, jest wiodącą instytucją finansową w krajach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia), w których ma ponad 3 miliony klientów.

W 2 lutego zdalny członek giełdy Bank Austria Creditanstalt AG z siedzibą w Wiedniu, rozszerzył zakres prowadzonej dotychczas działalności na giełdzie o możliwość zawierania transakcji instrumentami pochodnymi. Aktualny, rozszerzony zakres działania Bank Austria Creditanstalt AG na giełdzie obejmuje obrót wszystkimi instrumentami finansowymi na rachunek własny lub rachunek klienta.

Od 5 lutego nastąpiła denominacja wartości wszystkich subindeksów sektorowych. Od tego dnia dotychczasowe 10 punktów indeksowych równa się 1 punktowi. Operacja zmiany dotyczyła wszystkich subindeksów sektorowych: WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-informatyka, WIG-media, WIG-paliwa, WIG-spożywczy oraz WIG-telekomunikacja. Zmiana prezentacji wartości poszczególnych subindeksów sektorowych ma na celu zwiększenie ich czytelności oraz uproszczenie analiz prowadzonych przez inwestorów giełdowych.

7 lutego Zarząd Giełdy dopuścił do działania na Giełdzie nowego członka Giełdy – Opera Dom Maklerski Sp. z o.o.

14 lutego na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się piąta edycja projektu IPO Day – Dzień Debiutantów. Organizatorami spotkań są Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz Giełda Papierów Wartościowych. Głównym założeniem IPO Day jest możliwość bezpośredniego spotkania inwestorów giełdowych, analityków i dziennikarzy z przedstawicielami spółek planujących w najbliższym czasie publiczną emisję akcji i debiut na parkiecie warszawskiej giełdy. W spotkaniu zaprezentowały się spółki: Elektrotim, Makrum, Makarony Polskie, Kopa Haus, NTT System oraz TelForceOne.

15 lutego w Sali Notowań GPW odbyła się uroczystość wręczenia statuetki Krzesła Roku, dorocznej nagrody tygodnika The Warsaw Voice, przyznanej już po raz osiemnasty. W tym roku redakcja postanowiła wyróżnić polską gospodarkę i uznała, że jej symbolem jest Giełda Papierów Wartościowych. Statuetkę „Krzesło Roku” w imieniu GPW odebrała Beata Jarosz – Członek Zarządu Giełdy.

16 lutego przedstawiciele GPW odwiedzili giełdę w Lublanie, a 20 i 21 lutego giełdę w Sofii. W trakcie pobytu Prezes GPW odbył szereg spotkań i prezentacji na temat warszawskiej giełdy i polskiego rynku kapitałowego. Wizyta była związana z zamiarem złożenia oferty zakupu pakietów akcji giełd słoweńskiej i bułgarskiej przez Giełdę w Warszawie. Po określeniu dokładnych warunków zakupu, Zarząd GPW przedstawi oferty nabycia pakietów akcji tych giełd. W grę wchodzi nabycie pakietów większościowych lub mniejszych, pozwalających na ściślejsze partnerstwo. Dla GPW byłby to krok w kierunku stworzenia skonsolidowanego regionalnego centrum giełdowego.

W drugiej połowie lutego Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchomiła Szkołę Giełdową IPO "Po kapitał na giełdę". Szkolenie adresowane jest do firm zainteresowanych pozyskaniem kapitału za pośrednictwem giełdy, dzięki któremu mogą finansować swój dalszy rozwój. Kursy prowadzone będą w 17 ośrodkach Szkoły Giełdowej, które działają przy wyższych uczelniach ekonomicznych w największych ośrodkach akademickich w całym kraju.

23 lutego rozpoczął działanie na giełdzie dziesiąty zdalny członek giełdy – Aktsiaselts Suprema Securities z Estonii. Firma AS SUPREMA SECURITIES, założona w 1997 r., jest podmiotem oferującym szeroką gamę usług z zakresu bankowości inwestycyjnej na terenie trzech krajów bałtyckich: Estonii, Łotwy oraz Litwy. Obecnie prowadzi działalność także w Polsce poprzez spółkę zależną Suprema Securities SA.

26 lutego czeski WOOD & Company Financial Services a.s. podpisał z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie umowę o współpracy w ramach programu WSE IPO Partner, którego celem jest przyciąganie zagranicznych spółek na parkiet w Warszawie. WOOD & Company Financial Services a.s. od czerwca 2005 r. jest członkiem giełdy. Był to pierwszy zagraniczny dom maklerski z regionu Europy Środkowowschodniej, który rozpoczął handel na naszym parkiecie. WOOD był także doradcą czeskiego koncernu energetycznego CEZ – największej spółki w naszym regionie Europy, która od października 2006 roku jest notowana w Warszawie.

28 lutego zadebiutowały na rynku równoległym Giełdy certyfikaty indeksowe na New Europe Blue Chip Index (NTX®) wyemitowane przez Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG. To pierwszy tego typu instrument na warszawskiej Giełdzie. Certyfikaty indeksowe są najprostszym instrumentem finansowym pozwalającym na inwestycje w portfel akcji wchodzących w skład danego indeksu. Certyfikaty na indeks NTX pozwalają na efektywną inwestycję w akcje największych spółek notowanych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej jak również, poprzez spółki austriackie, w spółki inwestujące w tym regionie. W skład indeksu wchodzi 30 największych pod względem kapitalizacji i free float’u spółek z Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Debiut tego instrumentu na GWP miał miejsce 1 marca 2007.

28 lutego na konferencji prasowej Giełda przedstawiła najnowsze wyniki badań dotyczących udziału poszczególnych grup inwestorów w obrotach giełdy w roku 2006. Z badania wynika, że najbardziej aktywną grupą inwestorów w 2006 roku byli krajowi inwestorzy indywidualni byli – ich udział w obrotach Giełdy wyniósł 35 proc. 34-procenotwy udział w obrotach w 2006 r. odnotowali krajowi inwestorzy instytucjonalni, a 31 proc. inwestorzy zagraniczni. Na koniec 2006 roku otwartych było 909 tys. rachunków inwestycyjnych, z czego 1/4 była aktywnych.

28 lutego na sali notowań warszawskiej giełdy odbyła się konferencja TMT Ventures ’07 z cyklu TMT Executive Seminar, w której status platynowego partnera ma Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. TMT Executive Seminar to konferencje dla przedsiębiorców i kadry zarządzającej firm z branży nowych technologii oraz przedstawicieli funduszy inwestycyjnych z Polski i Europy. W ramach konferencji Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski przedstawił założenia Nowego Rynku przeznaczonego m.in. dla spółek z sektora nowych technologii.


Luty 2007 – najważniejsze dane statystyczne

Indeksy giełdowe

Zmiany procentowe indeksów w lutym Od początku roku
WIG20 -6,9% -1,3%
MIDWIG -0,6% 12,6%
WIG -4,9% 3,0%
TECHWIG -3,3% 3,0%
WIRR -0,7% 12,8%
WIG-PL -5,0% 3,1%

Spośród wszystkich giełdowych spółek 111 zanotowało dodatnią stopę zwrotu.

Najwyższe wzrosty kursów akcji

Największe wzrosty cen akcji w lutym
Spółka Kurs 31.01.07 Kurs 28.02.07 Zmiana %
02NFI 6,11 10,19 66,8
MCI 8,89 13,20 48,5
HYGIENIKA 3,34 4,90 46,7

Obroty giełdowe na rynku kasowym wyniosły 37267 mln zł i były o 5% niższe od obrotów w styczniu. Na rynku terminowym obroty wyniosły 37651 mln zł i były o 7% niższe niż w poprzednim miesiącu.

Obroty instrumentami

Obroty instrumentami (mln zł)
Akcje** 36 554
Obligacje** 217
MiniWIG20 0,4
Kontrakty terminowe
Wartość* 37 605
Wolumen (szt.) 548 608
Opcje
Wartość* 45,4
Wolumen (szt.) 39 682

*liczone wg wartości kontraktów / opcji
**bez transakcji pakietowych
***z transakcjami pakietowymi

Debiuty spółek

Instrument Data debiutu Liczba wprowadzonych akcji Liczba wprowadzonych PDA
Grupa Kolastyna 13.02   15.000.000
Ventus 14.02 500.000  
Orzeł 15.02 670.000  
Gadu-Gadu 23.02   3.708.611

Inne instrumenty – pierwsze i ostatnie notowania

Instrument Pierwsze notowanie Ostatnie notowanie
Prawa poboru
GRAAL-PP 19.02 23.02
TIM-PP 21.02 27.02
FAM-PP 27.02  
Certyfikaty inwestycyjne
INGFIZS08 28.02  
Obligacje    
TZ0210 8.02  
OK0709 12.02  
SP0307   14.02
WZ0118 19.02