Machina zwolnień zbiera żniwo. SKOK-i i banki spółdzielcze też tną etaty

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała nowe raporty podsumowujące kondycję sektora bankowego i SKOK-ów. Część zawartych tam informacji dotyczy kwestii kadrowych. Dowiadujemy się, że w ciągu ostatniego roku zatrudnienie w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych skurczyło się o 22 proc. Liczbę etatów zaczęły też ograniczać banki spółdzielcze.

Na przestrzeni minionego roku sektor bankowy kontynuował „działania zmierzające do wzrostu efektywności w drodze optymalizacji zatrudnienia i sieci sprzedaży”. W efekcie z pracą w bankowości pożegnało się 2,2 tys. osób, a sieć placówek własnych skurczyła się o 409 punktów. Analitycy Komisji Nadzoru Finansowego zwracają uwagę, że zatrudnienie zmniejsza się także w bankach spółdzielczych i zrzeszających. Ich zdaniem zjawisko to nosi znamiona stałego trendu.

Zatrudnienie w sektorze banków spółdzielczych

KNF

We wrześniu 2015 r. w stosunku do grudnia 2014 r. w bankach spółdzielczych ubyło 506 etatów, a stan zatrudnienia spadł do 32 068 etatów. Jest to co prawda spadek tylko o 1,6 proc. ale jeszcze do niedawna zatrudnienie w sektorze spółdzielczym rosło. Z raportu dowiadujemy się, że przeciętne zatrudnienie w bankach spółdzielczych wynosiło 57,2 etatu, a w placówkach poza centralami 4,1 etatu.

Spadkowi zatrudnienia towarzyszy zmniejszanie się liczby oddziałów bankowych. We wrześniu 2015 r. liczba placówek banków spółdzielczych była mniejsza o 17 w porównaniu do grudnia 2014 r. Z raportu dowiadujemy się też, że placówki banków spółdzielczych stanowią 38,4 proc. liczby placówek bankowych w Polsce.

Zwolnienia nie ominęły sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. W ciągu roku zatrudnienie zmniejszyło się aż o 21,6 proc. – z 4881 etatów na koniec września 2014 do 3829 na koniec III kwartału 2015 r. Na skutek likwidacji i przejęć skurczyła się też sieć placówek i punktów obsługi klienta. Na koniec września 2015 roku było ich o 283 mniej niż w analogicznym okresie roku 2014. Jak podaje KNF, w stosunku do września 2014 r. liczba członków kas zmniejszyła się o 16 proc.

O ile w przypadku SKOK-ów zwolnienia wiążą się w dużej mierze z procesem likwidacji i przejęciami,  to ograniczanie liczby etatów w sektorze banków spółdzielczych może mieć inne podłoże. Najprawdopodobniej częściowo za taki stan rzeczy odpowiadają inwestycje w elektroniczne kanały obsługi. Banki spółdzielcze nadrabiają dystans do swoich komercyjnych konkurentów i wdrażają bankowość mobilną. Klienci, którzy przekonają się do takich rozwiązań, będą rzadziej zaglądać do placówek. Trend ten jest bardzo dobrze widoczny w sektorze bankowości komercyjnej.