Magdalena Oleksiuk: Elita wśród finansistów

Obecna sytuacja gospodarcza na świecie, czy chociażby kłopoty firm, będących posiadaczami opcji walutowych, są dowodem na to, jak ważna jest w dzisiejszej złożonej rzeczywistości gospodarczej, dogłębna znajomość instrumentów finansowych. Wiedza z zakresu zaawansowanej analizy finansowej jest nie do przecenienia, jeśli chce się dobrze inwestować i podejmować właściwe decyzje finansowe w firmie.

Warto powiązać zdobycie takiej wiedzy z uzyskaniem kwalifikacji CFA, a tym samym wzmocnieniem swojej pozycji na międzynarodowym
rynku pracy.

Tytuł CFA (ang. Chartered Financial Analyst), czyli Certyfikowany Analityk Finansowy, należy do jednych z najbardziej cenionych kwalifikacji międzynarodowych. Na świecie CFA postrzegany jest jako standardowa kwalifikacja zawodowa osób pracujących w sektorze usług finansowych. Jest dowodem na to, że osoba ją posiadająca ma umiejętności i wiedzę, poszukiwaną przez pracodawców na całym świecie.

Wysokie progi

Międzynarodowa społeczność CFA liczy już niemal 100 tys. osób, z czego w Polsce około 200. Od 1990 roku średni roczny przyrost członków CFA Institute utrzymuje się na poziomie 10-15%. Jednak tylko co piąty kandydat zdaje wszystkie 3 egzaminy CFA, co jest jednym z zasadniczych wymogów uzyskania tytułu CFA. Kolejne to: co najmniej 4-letnie doświadczenie w branży inwestycyjnej, członkostwo w CFA Institute oraz dostarczanie co roku oświadczenia o przestrzeganiu zasad etyki, zgrupowanych w CFA Institute Code of Ethics and Standards of Professional Conduct.(http://www.cfa.com.pl/www/6,cfa_program.html).

Egzaminy na poszczególnych poziomach odbywają się raz do roku, co oznacza, że zdanie wszystkich trzech poziomów zajmuje co najmniej 3 lata. Pierwszy z nich obejmuje wiedzę z zakresu etyki zawodowej, podstawy analizy finansowej, makro- i mikroekonomię, metody ilościowe, instrumenty finansowe i podstawy zarządzania portfelem inwestycyjnym. Aby zdać drugi poziom, oprócz znajomości technik egzaminacyjnych, należy wykazać się, m.in. wiedzą z zakresu zaawansowanej analizy finansowej, analizy akcji, instrumentów dłużnych, derywatyw i innych instrumentów finansowych, jak również znać tajniki oceny ryzyka inwestycyjnego. Osoby przystępujące do egzaminu na trzecim poziomie muszą wykazać się praktyczną wiedzą z zakresu zarządzania portfelem inwestycyjnym, jak również znać narzędzia, koncepcje i zasady oceny efektów inwestycyjnych.

Elitarne grono

Marcin Adamczyk, Fixed Income Portfolio Manager w Dexia Bank w Belgii wybrał kwalifikacje CFA, ponieważ interesowała go kariera w bankowości inwestycyjnej, a w tej właśnie dziedzinie cieszą się one największym prestiżem. Ponadto, jego zdaniem, globalna rozpoznawalność tytułu CFA stwarza sporo możliwości planowania kariery w dziedzinie doradztwa inwestycyjnego i finansowego czy zarządzania  instrumentami pochodnymi. Jest to kwalifikacja najodpowiedniejsza dla osób z branży bankowej, ubezpieczeniowej, funduszy inwestycyjnych czy funduszy
venture capital.

Osoby, posiadające tytuł CFA często zamieszczają taką informację na swoich profilach w portalach społecznościowych. Dzięki temu w prosty sposób można prześledzić ich ścieżkę kariery, czy też zorientować się, na jakich stanowiskach pracują osoby posiadające tytuł CFA. Aktualnie na polskim portalu społecznościowym Goldenline można znaleźć 74 osoby posiadające tytuł CFA lub będące w trakcie jego zdobywania. Z kolei na jednym z najpopularniejszych międzynarodowych portali – LinkedIn – zarejestrowanych jest już ponad 23 tys. takich osób.

Patrząc na aktualne oferty pracy zamieszczone na www.pracuj.pl, osoba, która posiada lub jest w trakcie zdobywania kwalifikacji CFA, może ubiegać się, np. o stanowisko analityka papierów dłużnych w jednym z największych towarzystw emerytalnych w Polsce, starszego specjalisty ds. rozwoju sieci sprzedaży w TFI, należącym do międzynarodowej grupy finansowej czy kontrolera finansowego w globalnej firmie z branży informatycznej.

Wiele godzin i lat pracy

Przygotowanie do zdania egzaminu wymaga wielu miesięcy wytężonej pracy. Jak podaje CFA Institute, na naukę trzeba przeznaczyć co  najmniej 250 godzin. A to niemało, biorąc pod uwagę fakt, że większość osób przystępujących do egzaminów jest czynnych zawodowo. Można uczyć się samodzielnie, można też skorzystać z kursów przygotowawczych prowadzonych przez firmy szkoleniowe, które obok wiedzy merytorycznej uczą również bardzo przydatnych technik egzaminacyjnych. Dla CFA Institute znaczenie ma oczywiście nie forma nauki, ale ostateczny efekt w postaci zdanych egzaminów. O tym jednak, jak trudne są to egzaminy, świadczy poziom zdawalności – na świecie 35%, 46% i 53% – odpowiednio dla poziomów I, II i III.

Pomimo trudności ze zdaniem poszczególnych egzaminów, coraz więcej osób jest świadomych prestiżu wynikającego z przynależności do elitarnego grona osób z dyplomem CFA i można oczekiwać, że ich liczba nadal, a może właśnie szczególnie w czasach kryzysu, będzie sukcesywnie rosła.

Magdalena Oleksiuk,
FCCA,
Ernst & Young Academy of Business

Artykuł pochodzi
z Numeru Specjalnego Przeglądu Finansowego Bankier.pl

Partnerem wydania jest Visa

Źródło: Bankier.pl