Malarstwo lat 80-tych i 90-tych w Desie Unicum

W ostatni czwartek listopada odbędzie się ostatnia już w tym roku Aukcja Sztuki Współczesnej Domu Aukcyjnego Desa Unicum. Wybór oferty wskazuje na to, że coraz ważniejszą częścią rynku sztuki współczesnej jest klasyka sztuki powstałej w latach 80-tych i 90-tych XX w. Te dwie przełomowe w historii Polski dekady stworzyły sztukę niebanalną, angażującą się w życie polityczne i społeczne, sztukę oddającą nastroje narodu i ducha epoki.

Najważniejszą formacją artystyczną lat 80-tych była Gruppa, która uformowała się na warszawskiej ASP. W ofercie aukcyjnej zwracają uwagę dwie doskonałe prace członków Gruppy: Jarosława Modzelewskiego („Śpiąc z bronią”, 1991 r., cena wywoławcza 70 000 zł) oraz Włodzimierza Pawlaka („To ostatnie które zachowałem w oczach umierając”, 1987 r., cena wywoławcza 52 000 zł). Na uwagę zasługuje również doskonały zestaw dzieł Jerzego Dudy-Gracza, w którym znajdują się dwie prace prezentowane podczas Biennale w Wenecji w 1984 r. („Motyw polski z kiełbasą” cena wywoławcza 20 000 zł, „Polska szkoła jazdy” cena wywoławcza 25 000 zł).

Niezwykle ciekawym przedmiotem kolekcjonowania mogą być prace twórców tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Na listopadowej aukcji zaprezentowany zostanie wyjątkowo ciekawy zbiór prac artystów należących do tego nurtu. W ofercie znajdują się dwa świetne gwasze Jana Młodożeńca („Hollywood” z 1996 r. i „Kompozycja”, obie prace w cenie wywoławczej 4 400 zł) oraz jedna praca na płótnie tego wybitnego plakacisty („Słoń” z 1999 r., cena wywoławcza 14 000 zł). Poza tym zaprezentowane zostały prace Franciszka Starowieyskiego (olej „Ascpecta adoratonis” – cena wywoławcza 15 000 zł  i ekspresyjny „Akt” na papierze z ceną wywoławczą 18 000 zł) oraz wczesne rysunki tego artysty z przełomu lat 50-tych i 60-tych sygnowane jeszcze pseudonimem „Jan Byk”. Pseudonim ten wymyślił Starowieyski jeszcze w latach 50-tych, w czasach studiów na krakowskiej ASP.

„Jan Byk” miał być w czasach socrealizmu proletariackim Alter Ego autora, kpiną z siermiężnej rzeczywistości. Inni twórcy rozsławieni przez swoje plakaty, których prace znalazły się w ofercie aukcyjnej, to Rafał Olbiński i Stasys Eidrigevicius.

Warto zwrócić także uwagę na piękną pracę Zdzisława Beksińskiego pt. „Q6” z 1996 r. (cena wywoławcza 65 000 zł). Obraz ten reprezentuje dojrzały styl artysty, w którym przedstawiane przez niego fantastyczne postacie wywodzące się z poetyki surrealizmu zdają się utkane z nierealnej, abstrakcyjnej materii. Innym interesującym przykładem malarstwa jest „Statek na Missisipi” Jerzego Nowosielskiego z 1973 r.(cena wywoławcza 48 000 zł). Ten zachwycający spokojem, majestatem i kontemplacyjnością pejzaż jest przykładem na to, co najlepsze w „świeckim” wątku twórczości malarza. Wątek sakralny sztuki Nowosielskiego reprezentuje natomiast ikona „Świętej Paraksewy” z lat 60-tych (cena wywoławcza 35 000 zł), namalowana na desce wedle wszelkich reguł prawosławnego ikonopisania. W całym malarstwie Nowosielskiego afirmacji sztuki nowoczesnej towarzyszy głębokie przeżycie i zrozumienie teologii ikony. Jego pejzaże, często o charakterze kontemplacyjnym, traktowane są w duchu odmaterializowanej syntezy graniczącej z abstrakcją. Wyrazistej kolorystyce tych płócien towarzyszy oszczędna gama barw.

W ofercie aukcyjnej znalazły się także prace Alfreda Lenicy, Tomasza Ciecierskiego, Mieczysława Janikowskiego oraz wielu innych klasyków sztuki polskiej 2 połowy XX w.

XVII Aukcja Sztuki Współczesnej odbędzie się 25 listopada o godz. 19.00 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa. Wszystkie obiekty można oglądać do 25 listopada w godzinach 11-19 poniedziałek-piątek i 11-16 w sobotę.

Kolejne aukcje w DESIE Unicum:

Źródło: DESA Unicum