Mali przedsiębiorcy bez tajemnicy bankowej

„We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji kilku przepisów prawa bankowego. Nowelizacja jest z pozoru drobna – korekty dotyczące trzech artykułów mieszczą się na dwóch stronach. Ale jedna z proponowanych zmian już wywołała ostrą reakcję bankowców.

Chodzi o propozycję zmiany art. 105. Zmierza ona do tego, by ułatwić sądowi i prokuraturze dostęp do informacji o tzw. firmowych rachunkach bankowych, które należą do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i są podejrzewane o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.”, pisze „Gazeta”.

„Rząd chce, by prokurator mógł sam – bez zgody sądu – decydować o tym, czyje firmowe konto bankowe zostanie prześwietlone. Bank musiałby udostępnić dane nawet wtedy, gdy właścicielowi konta nie postawiono zarzutu. Wystarczy, że prokurator prowadzi postępowanie w danej sprawie i uzna, że informacje są mu potrzebne. Na podstawie tego przepisu prokurator będzie mógł sprawdzić, kto jest właścicielem konta, ile pieniędzy jest na danym koncie firmowym, na jakie rachunki były przelewane pieniądze i z jakich innych kont przychodziły pieniądze. Wszystkie te informacje są objęte tajemnicą bankową.”, czytamy.

„Bankowcy uważają, że proponowana przez rząd zmiana przepisów może być niezgodna z konstytucją, gdyż narusza równość obywateli wobec prawa. Osoba mająca konto firmowe będzie słabiej chroniona tajemnicą bankową niż sąsiad posiadający zwykłe konto osobiste (ROR). – To poluzowanie dostępu do tajemnicy bankowej i złamanie prawa do prywatności – ostrzega Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.”, czytamy dalej.

Obecnie prokuratorzy mogą żądać dostępu do informacji wyłącznie o rachunkach bankowych należących do przedsiębiorstw. W przypadku innych kont, potrzebują zgody sądu. Rząd podkreśla, że nowelizacja ma na celu zamknięcie luki prawnej dotyczącej osób prowadzących działalność gospodarczą. Bankowcy odrzucają zazwyczaj wnioski prokuratury o udostępnienie informacji na temat kont osób prowadzących działalność gospodarczą, argumentując, że konto jest firmowe, ale jego właścicielem jest konkretna osoba. A prawo bankowe nie pozwala na udostępnianie danych o kontach osób fizycznych.

Więcej w „Gazecie”.