Marcowy raport PRoto o wizerunku branży PR w mediach

Marcowe badanie przekazów o branży PR objęło 69 publikacji i programów. Najczęściej poruszanym w nich tematem był rynek PR (13 z 69 przekazów) – publikacje w tej kategorii dotyczyły m.in. prognoz oraz zmian w polskim public relations, a także zarobków PR-owców. 17% publikacji stanowiły informacje o wydarzeniach z branży. W marcu opisywały one przede wszystkim RemaDays Międzynarodowe Dni Marketingu, Reklamy i PR oraz IV Kongres Public Relations w Rzeszowie. W marcu ponownie pojawiło się wyjątkowo dużo materiałów poświęconych lobbingowi – 10 publikacji.

Najwięcej informacji o PR publikowały media o profilu informacyjnym (65% tekstów) oraz biznesowym (23%). Wśród mediów najczęściej poruszających tematykę PR na pierwszym miejscu znajduje się Gazeta Prawna, która zamieściła 8 publikacji. 6 informacji ukazało się w Radiu PiN, a 5 w TVN24. W marcu odnotowano 29 pojedynczych publikacji.

Z analizy materiałów wynika, że prawie wszystkie przekazy o branży PR miały neutralny wydźwięk – 80%. 14,5% stanowiły materiały pozytywnie opisujące branżę PR, a 5,5% – publikacje negatywne.

W badaniu publikacji cytujących lub wzmiankujących osoby i firmy w kontekście PR uwzględniono 118 przekazów. Spośród osób najczęściej wzmiankowanych w kontekście PR wyróżnia się Piotr Tymochowicz, cytowany czterokrotnie w kontekście wizerunku polityków. Kolejne miejsca w tym rankingu (po 3 materiały) zajmują: Marek Wróbel i Grzegorz Ziemniak. W marcu nie ma zdecydowanego lidera wśród najczęściej cytowanych/wzmiankowanych w kontekście PR firm, organizacji i instytucji; 2 razy cytowano: Grupę Doradztwa Strategicznego, Kompanię Piwowarską, Polskie Stowarzyszenie PR i Stowarzyszenie Profesjonalnych Lobbystów. Podobnie w przypadku agencji PR, pierwsze miejsce na podium dzielą: Neuron PR, Sensors PR i Sigma International mające po 3 publikacje (tabele 1 i 2).

Tabela 1

Cytowana/wzmiankowana firma, instytucja, organizacja

Liczba publikacji

Grupa Doradztwa Strategicznego

2

Kompania Piwowarska

2

Polskie Stowarzyszenie PR

2

Stowarzyszenie Profesjonalnych Lobbystów

2

Tabela 2

Cytowana/wzmiankowana agencja PR

Liczba publikacji

Neuron PR

3

Sensors PR

3

Sigma International

3

Agencja Profile

2

Cross Media

2

Partner of Promotion

2

Spin Communications

2

Marcowy raport PRoto na temat wizerunku branży PR w mediach zawiera także podsumowanie treści publikacji. Pełna treść raportu znajduje się na stronie www.proto.pl/raporty_proto.

Raport na temat wizerunku branży public relations w mediach powstaje dzięki współpracy z Instytutem Monitorowania Mediów (www.instytut.com.pl).

W każdym miesiącu analizowane są wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe monitorowane przez Instytut Monitorowania Mediów, w których umieszczone są informacje: o branży PR jako całości, o zmianach w branży, o działalności stowarzyszeń lub związków firm PR, o akcjach PR na dużą skalę, przekazy dotyczące działów nauki i praktyki PR oraz narzędzi PR, o publikacjach lub imprezach związanych z PR oraz opisujące proces kreowania wizerunku przez różne grupy społeczne. Dodatkowo przekazy monitorowane są pod kątem wypowiedzi osób oraz wzmianek na temat firm, instytucji czy organizacji w kontekście PR.