Marek Belka doktorem honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Przyszłość strefy euro jest jak krzywa wieża w Pizie. Jest wciąż intrygująca, ale wymaga dodatkowych wzmocnień, które zapobiegłyby jej dalszemu przechylaniu się – powiedział Marek Belka podczas wykładu inauguracyjnego pt. „Polska droga do euro”, który wygłosił w środę na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, gdzie odebrał doktorat honoris causa.

Profesor Belka powiedział, że pytanie o koszty naszej nieobecności w strefie euro dla polskiej gospodarki to pytanie niewłaściwie sformułowane: – Niedawne traumatyczne doświadczenia kilku krajów strefy euro rodzą raczej pytanie o to, jak powinna się ona zmienić i jak my powinniśmy się przygotować do wejścia do strefy euro, by przyniosło to korzyści dla naszej gospodarki – mówił.

Na pytanie, kiedy Polska wejdzie do strefy euro, Marek Belka odpowiada: Do czasu, gdy nastąpią zmiany w sposobie zarządzania strefą euro i w europejskim systemie nadzoru bankowego, które zadecydują m.in. o tym, w jakim stopniu będziemy mogli wykorzystywać politykę nadzorczą do ograniczania nadmiernego tempa wzrostu akcji kredytowej, rozwiązaniem, które jest dobrze dostosowane do naszej sytuacji, jest stosowanie zmiennego kursu walutowego i dokonywanie reform strukturalnych, które sprawią, że wejdziemy do strefy euro z gospodarką nowoczesną, wydajna i odporną na zewnętrzne szoki.

Prezes NBP zakończył wykład stwierdzeniem: – Osobiście wierzę w to, że strefa euro, do której wejdziemy, to będzie nowa, zmieniona unia walutowa, której przyszłość będzie równie jasna, jak ta, którą znaliśmy wcześniej, przed globalnym kryzysem finansowym.

Prof. dr hab. Bogusław Fiedor zaznaczył, że wrocławska uczelnia jest „pierwszą polską uczelnią, po trzech znamienitych uniwersytetach zagranicznych, która w ten szczególny sposób daje wyraz naszemu uznaniu i szacunkowi dla znakomitych osiągnięć w działalności naukowej i życiu publicznym profesora.”

„Mamy do czynienia z osobą, a należałoby raczej powiedzieć z wybitną postacią życia naukowego i publicznego, której dorobek i osiągnięcia w obu wyróżnionych przeze mnie wcześniej dziedzinach aktywności jest powszechnie znany i doceniany. (…) Profesor Marek Belka to nie tylko wybitny uczony, jeden z czołowych przedstawicieli polskich ekonomistów średniego pokolenia, które w dorosłość naukową wkraczało w okresie transformacji, a więc budowy w Polsce podstaw nowego, opartego na wolnym rynku i prywatnej własności. (…) Myślę, że do naszego dzisiejszego Doktoranta ma w pełnym zakresie zastosowanie słynne zdanie Bertranda Russela, że dobrze popularyzować naukę mogą tylko wybitni uczeni.” – mówił Fiedor podczas laudacji.

Źródło: Bankier.pl