MasterCard: Wzrost liczby płatności kartami debetowymi za granicą

Podczas 7. Dorocznej Konferencji Debetowej MasterCard Europe ujawnił pojawienie się znaczących ponadgranicznych trendów w Europie, zbiegających się w czasie z oficjalnym uruchomieniem Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (SEPA)

Korzystanie z europejskich kart debetowych MasterCard dla płatności ponadgranicznych w detalicznych sklepach i punktach usługowych wzrosło w 2007 o 24% w porównaniu z rokiem poprzednim. Globalnie w 2007 roku wydane w Europie karty Maestro użyte zostały w prawie każdym z 210 państw i terytoriów, w których przyjmowane są karty Maestro.

W miarę przyzwyczajania się Europejczyków do zakupów bez granic, wzrostowi użycia kart debetowych w tradycyjnych lokalizacjach, takich jak stacje benzynowe, towarzyszy wzrost transakcji w innych kategoriach lokalizacji, takich jak supermarkety (wzrost o 28% w 2007 wobec poprzedniego roku) i sklepy z odzieżą (w 2007 wzrost o 30% w stosunku do roku poprzedniego). Podkreśla to znaczenie Maestro jako „plastikowego Euro”, ułatwiającego międzynarodową wymianę towarową dzięki funkcji płacenia za towary i usługi codziennego użytku.

Analiza MasterCard uwypukla tendencję europejskich konsumentów w kierunku płatności bezgotówkowych, co widać w rosnącym udziale płatności kartami debetowymi Maestro za zakupy w stosunku do pobierania gotówki z bankomatów. W 2007 roku 42% europejskich transakcji kartami debetowymi Maestro miało miejsce w terminalach POS w punktach sprzedaży – o 37% więcej niż w 2005. Transakcje pobrania gotówki z bankomatu stanowiły 58% wszystkich transakcji w 2007 roku, w stosunku do 63% w roku 2005. Chociaż w kwotach absolutnych te ostanie wzrosły, dla kart Maestro straciły jednak na rzecz płatności bezgotówkowych, co sygnalizuje rozwój bezgotówkowej przyszłości Europy dla konsumentów i punktów detalicznych.

Francja – również ze względu na jej tradycyjną pozycję jako preferowane miejsce spędzania wakacji przez wielu Europejczyków, może być uznana za znajdującą się w centrum europejskiego handlu, jako że dokonano tam największy procent transakcji zagranicznymi kartami Maestro.

– Jednym z trendów, jakie zauważamy, jest wzrost użycia kart debetowych w krajach ościennych. Na przykład wydatki kartą Maestro dokonywane przez klientów niemieckich w dużych skupiskach ludności wzdłuż granicy – w Belgii, Austrii, Holandii i Polsce – szybko wzrastają: dwie trzecie (71%) transakcji ponadgranicznych POS kartami Meastro wydanymi w Niemczech to zakupy paliwa, ubrań i produktów spożywczych – komentuje Eric Tomlinson, Wiceprezes MasterCard Europe Debit

– Historycznie posiadacze kart mieli tendencję do korzystania z krat debetowych na wakacjach na południu Europy. Jednakże, chociaż transakcje kartami Maestro, dokonywane przez zagranicznych posiadaczy kart w tych tradycyjnych obszarach urlopowych w dalszym ciągu wzrastają w kwotach absolutnych, ogólny udział tych transakcji spadł relatywnie do operacji przeprowadzonych lokalnie, przygraniczne, jak też i na całym świecie. Analizy wykazały powtarzalność tego trendu w całej Unii Eurpejskiej.

Tomlinson dodał: – Analizy pokazują też, że dzięki działaniom sił rynku idea planu dla Strefy Euro, lub też tylko dla UE, staje się anachroniczna. Europejczycy podróżują coraz więcej po świecie, widzimy wzrost użycia kart debetowych Maestro poza obszarem EFTA. W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Tajlandia, Brazylia i Maroko wzrósł całkowity udział transakcji kartami Maestro w stosunku do takich tradycyjnych krajów urlopowych Europejczyków jak Francja, Hiszpania i Portugalia.

– Konsumenci i detaliści dostosowują się do międzynarodowych marek zgodnych z SEPA – takich jak Maestro; zauważamy tendencję w kierunku rozwoju szczególnych stref ekonomicznych w Europie. – powiedział Luke Olbrich, Wiceprezes SEPA Solutions, MasterCard Europe.

– Wspólny rynek już rozwija się w Europie, co pokazuje, że SEPA nie dotyczy wyłącznie 3% transakcji, mających miejsce za granicą podczas urlopów. Może być też praktycznym narzędziem tworzenia wspólnego rynku, gdzie konsumenci swobodnie przekraczają granice by dokonać codziennych zakupów, korzystając z „jednej karty, jednego kodu, większej wygody” niż w kraju ojczystym – dzięki sieci Maestro.

Podsumowując Olbrich powiedział: – Znaczna liczba banków europejskich znajduje się obecnie w finalnym stadium przestawienia się z pozostałości kart debetowych i kredytowych do wewnętrznego użytku w konkretnym państwie na szeroko akceptowane karty MasterCard® i Maestro. Biorąc pod uwagę liczbę europejskich kart bankowych obecnie obsługujących rozwiązania zgodne z SEPA, wydaje się jasne, że już spełniamy nasze obietnice Jednolitego Europejskego Obszaru Płatniczego (SEPA), gdzie posiadacze kart mogą korzystać ze swych kart w obrębie Strefy Euro, w całej Unii Europejskiej, a wreszcie – na całym świecie – w taki sam sposób, jak w domu.