MasterCard z K. Czubówną i B. Pawlikowską rusza szlakiem Benedykta Polaka

MasterCard jest oficjalnym sponsorem wyprawy. „Mam nadzieję, że karty MasterCard pomogą podróżnikom zarządzać finansami podczas ekspedycji. Wierzę także, że wyprawa w głąb Azji będzie kolejną okazją, by przekonać się dlaczego w podróży warto mieć w portfelu kartę płatniczą nawet jeśli odbywa się ona po najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Relacjonując koleje etapy wyprawy, postaramy się także wyjaśnić jak, dzięki karcie w portfelu, uniknąć wielu niemiłych niespodzianek, które mogą się wydarzyć, takich jak choćby problem z wymianą lub brakiem odpowiedniej w danym kraju waluty” – wyjaśnia zaangażowanie w projekt firmy MasterCard Hanna Staśkiewicz – Dziełak, dyrektor marketingu Przedstawicielstwa MasterCard Europe w Polsce.

Ekspedycja ma na celu popularyzację postaci Benedykta Polaka, który z Janem di Piano Carpinim dotarł na dwór mongolskiego chana na ćwierć wieku przed Marco Polo. To dokonanie naszego rodaka, doceniane przez międzynarodowe autorytety w dziedzinie geografii i historii, jest zupełnie nieznane w Polsce. Trasa Ekspedycji wiedzie przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Chiny i Mongolię. Uczestnicy dotrą czterema samochodami terenowymi w rzadko odwiedzane miejsca historyczne i geograficzne, zwiedzając m.in. Kałmucję, stepy kazachskie, drugi pod względem wielkości na świecie kanion, miejsca bitew historycznych. Przejadą przez wysokie góry Kirgistanu i pustynię Gobi, zmagając się z terenem i temperaturami wahającymi się od 45 do -100C.

Przygotowania do wyprawy trwały wiele miesięcy, które poświęcono na zbieranie informacji o poselstwie Benedykta Polaka. W kraju nie zachował się żaden odpis „Sprawozdania” Benedykta z podróży do Karakorum. Relacja z wyprawy (znana z dwóch rękopisów: paryskiego i wiedeńskiego) została przetłumaczona na język polski dopiero w 1986 roku i ukazała się w niskonakładowym „Kalendarzu Świętego Antoniego”. Organizatorzy ekspedycji mają nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu przybliżą Polakom postać średniowiecznego franciszkanina – pioniera i wzoru dla polskich podróżników.

Wydarzenia na trasie będą na bieżąco relacjonowane w oficjalnym serwisie internetowym Ekspedycji pod adresem www.benedyktpolak.pl.