mBank i Bank Millennium poinformowały wczoraj o utworzeniu rezerw z powodu rosnącego ryzyka prawnego dotyczącego kredytów walutowych. Wpłyną one na wyniki banków w IV kwartale 2019 r.
W przypadki mBanku rezerwa portfelowa na ryzyko prawne związane z klauzulami waloryzacyjnymi w umowach kredytów hipotecznych i mieszkaniowych indeksowanych kursem CHF, utworzona w IV kwartale 2019 r., wynosi 293 mln zł. Z kolei Bank Millennium utworzyć rezerwę na poziomie 150 mln zł.
Tymczasem kilka dni temu Związek Banków Polskich podał, że w 2019 roku na korzyść banków rozstrzygnięto prawomocnie 70 proc. sporów o kredyty walutowe. Związek przyznał, że zauważalny jest wzrost zainteresowania klientów rozstrzyganiem sporów na drodze sądowej w porównaniu do lat poprzednich, jednak tendencja korzystnych dla banków wyroków utrzymuje się wciąż na wyższym poziomie niż mogłoby to wynikać z niektórych doniesień medialnych.
Inne dane prezentuje z kolei stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Zdaniem SBB, proporcje są dokładnie odwrotne. W czwartym kwartale 2019 r., już po wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubak, w ok 75 proc. przypadków konsumenci wygrali prawomocnie. W 2020 r. 100 proc. wygranych spraw jest po stronie konsumentów (10 wygranych w pierwszej instancji, żadnej porażki).