mBank i MutiBank już bez lokat z dzienną kapitalizacją

W obliczu zmieniających się przepisów podatkowych, w ostatnich miesiącach  większość banków wycofała z ofert popularne lokaty antybelkowe. Przy swojej ofercie uparcie obstawały mBanku, MultiBanku i Toyota Banku. Jednak dziś i detaliczne ramiona BRE Banku rezygnują z dalszej sprzedaży lokat z dzienną kapitalizacją. Ostatnia tego typu lokata dostępna jest już tylko w Toyota Bank. Warto jednak pamiętać, że z początkiem kwietnia straci swój antypodatkowy charakter.

Dzienna kapitalizacja odsetek na lokatach i kontach swoją popularność zawdzięczała temu, że pozwala uniknąć zapłaty 19-procentowego podatku Belki. Obowiązujące przepisy naliczania podatków od zysków kapitałowych zakładały, iż podstawa opodatkowania i podatek były zaokrąglane do pełnych złotych . Tym samym, jeżeli kwota odsetek nie przekraczała 2,49 zł, podatek nie był pobierany. Po 31 marca ta luka w prawie zostanie zlikwidowana. Zarówno podstawa opodatkowania, jak i podatek będą zaokrąglane do pełnych groszy, zawsze w górę. Tym samym 19-procentowy podatek trzeba będzie zapłacić od każdego, nawet najmniejszego zysku wypracowanego na bankowych kontach czy lokatach.

Przygotowując się do zmiany przepisów Ordynacji podatkowej, większość banków zdecydowała o wycofaniu ze sprzedaży lokat z dzienną kapitalizacją. MultiBank i mBank dość długo dawały swoim klientom możliwość zakładania tego typu lokat. Ostatecznie z dniem 22 marca zostały one wycofane z ofert obu banków. Z oferty MultiBanku znika Lokata Jednodniowa i Lokata Dzienny Zysk, natomiast klienci mBanku nie założą już mLokaty PLUS oraz Lokaty Jednodniowej. Lokaty założone wcześniej będą obsługiwane na dotychczasowych warunkach, jednak po 31 marca od naliczonych każdego dnia odsetek będzie trzeba zapłacić podatek.

Ostatnią lokatą z dzienną kapitalizacją odsetek pozostaje Lokata Kapitalna dostępna w Toyota Bank. Jest to lokata z oprocentowanie progresywnym zakładana na 3, 6 lub 12 miesięcy. Bank daje jednak możliwość zerwania jej w każdym momencie bez utraty odsetek. Przykład oferty proponowanej przez Toyota Bank pokazuje, że dzienna kapitalizacja, nawet pomimo nowej formuły naliczania podatku, może okazać się opłacalna dla zainteresowanych oszczędzaniem na lokatach. Im częściej dopisywane są odsetki, tym wyższa jest bowiem roczna efektywna stopa procentowa. Wydaje się jednak, że lokaty z dzienną kapitalizacją są tak silnie kojarzone z antypodatkowym charakterem, że banki nie decydują się na ich utrzymywanie w ofercie.

Źródło: Bankier.pl