mBank uruchomił Centrum Finansowe w Londynie

Obecnie w Wielkiej Brytanii przebywa ponad 30 tys. klientów mBanku. Większość z nich utrzymuje ścisłe kontakty z krajem ojczystym i planuje powrót w średnim okresie czasu. Korzystają oni zarówno z oferty depozytowej, jak i kredytowej oraz inwestycyjnej mBanku w Polsce. Potrzebują jednocześnie banku w Wielkiej Brytanii, który zaoferuje im zintegrowaną obsługę finansową w Polsce i za granicą. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą teraz za pośrednictwem Centrum Finansowego mBanku dokonać wszelkich formalności związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, bez konieczności wizyty w Polsce. Otwierając swoje Centrum Finansowe przy Sherborne House, 6th Floor, 119 Cannon Street w Londynie, mBank stał się pierwszym polskim bankiem obecnym w londyńskim City.

Po uruchomieniu oddziału funkcjonującego w Wielkiej Brytanii na zasadach jednolitego paszportu Unii Europejskiej, mBank będąc pełnoprawnym członkiem brytyjskiego systemu bankowego, w tym w szczególności systemu rozliczeń i płatności, zaoferuje wszystkie swoje produkty i usługi. Dzięki temu klienci mBanku posiadający swoje rachunki w Wielkiej Brytanii i Polsce będą mogli zarządzać swoimi finansami w czasie rzeczywistym, w jednym miejscu i w sposób zintegrowany, mając do nich dostęp poprzez ten sam numer indentyfikacyjny i hasło.

– Chcemy, aby Polacy, którzy wyemigrowali na Wyspy w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy, mieli możliwość zakupu nieruchomości w kraju w prostszy i wygodniejszy sposób. Do końca 2008 roku w CF w Londynie planujemy udzielić co najmniej 1000 kredytów hipotecznych – mówi Piotr Gawron, Dyrektor BRE Banku ds. mBanku. – Centrum Finansowe w Londynie różni się od tych, jakie nasi Klienci mogą odwiedzać w Polsce, Czechach czy na Słowacji (gdzie usytuowane są w najbardziej atrakcyjnych punktach handlowych). W Londynie jest inaczej – głównym kryterium wyboru lokalizacji były względy komunikacyjne, a nie komercyjne, stąd ulokowanie naszej siedziby w pobliżu trzech stacji metra (przy Cannon Street, Monument i Bank). Centrum Finansowe ma w przeważającej mierze charakter doradczy – przybywać tam będą Klienci umówieni za pośrednictwem Internetu i Call Center. Chcemy, aby to było również miejsce spotkań Polaków będących profesjonalistami z branży finansowej. Planujemy organizację cyklicznych seminariów i spotkań dyskusyjnych na temat polskiej gospodarki, biznesu i finansów – dodaje Piotr Gawron.

Otwierając Centra Finansowe mBank niweluje bariery związane z zakupem skomplikowanych produktów kredytowych przez Internet. Centra stanowią odzwierciedlenie mBanku w świecie rzeczywistym. Dzięki przeniesieniu idei komunikacji z serwisu internetowego do obiektów w świecie rzeczywistym, utrzymana została spójność przekazywanych komunikatów, a jednocześnie podkreślona została specyfika mBanku, jako banku elektronicznego o niepowtarzalnym charakterze.

Kredyt hipoteczny przyznawany jest w PLN, GBP, CHF, USD i EUR na okres nawet do 45 lat. mPLAN może być przeznaczony również na refinansowanie i konsolidację kredytów zaciągniętych w innych bankach. O atrakcyjności mPLANU hipotecznego świadczy m.in. mechanizm bilansujący – czyli sposób na zmniejszenie odsetek od kredytu złotówkowego i skrócenie okresu jego spłaty, a także brak ukrytych opłat i prowizji – np. za wcześniejszą spłatę, czy przewalutowanie kredytu oraz atrakcyjne oprocentowanie.

mBank od początku 2007 roku realizuje strategię ekspansji zagranicznej. W nocy z 24. na 25. listopada br. działalność rozpoczął mBanka w Czechach i na Słowacji. Obecnie mBank analizuje inne rynki i rozważa możliwości zaproponowania swoich usług w kolejnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Równolegle rozwija specjalny model obsługi polskich emigrantów, koncentrując swoją uwagę na tych, którzy deklarują chęć powrotu w ciągu kilku lat, utrzymują ścisłe relacje z krajem, potrzebują bieżącej obsługi finansowej w kraju i za granicą, a dodatkowo są zainteresowani zakupem nieruchomości w Polsce oraz inwestycjami na rynku finansowym. We wszystkich przypadkach mBank bazuje na modelu ekspansji przy wykorzystaniu jednolitego paszportu europejskiego, który pozwala rozwijać pełen zakres działalności na rynkach krajów Unii Europejskiej, po uprzednim uzyskaniu akceptacji notyfikacji przez regulatora rynku finansowego w Polsce i w kraju docelowym.

W ciągu ostatnich lat na Wyspy Brytyjskie oraz do Irlandii wyemigrowało ok. milion Polaków. Aż 33% z emigrantów do Wielkiej Brytanii mieszka w Londynie (źródła: PricewaterhouseCoopers, ARC Rynek i Opinia). Badania (ARC Rynek i Opinia) pokazują, iż 63% polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii to osoby poniżej 30 roku życia. Aż 73% Polaków na Wyspach ma stałą pracę, a 60% zarabia średnio miesięcznie ponad 1000 GBP netto. Jednocześnie jedynie połowa z nich ma realne plany powrotu do Polski w ciągu najbliższych 4 lat.