Głównym założeniem Mecenasa Kultury jest podkreślenie roli prywatnego mecenatu w kształtowaniu i rozwijaniu kultury narodowej. Konkurs ma na celu lansowanie idei sponsoringu, ukazywanie jego różnorodnych form i aktywizację prywatnego kapitału do współtworzenia nowych wydarzeń artystycznych.
Kandydatury zgłoszone do konkursu oceniało niezależne piętnastoosobowe jury pod przewodnictwem Jana Kulczyka, w którym zasiedli min. Jan Englert, Juliusz Machulski, Dyrektor MN w Warszawie Ferdynand Ruszczyc, Prezes ITI Jan Wejchert, Minister Waldemar Dąbrowski, Prezes TVP Robert Kwiatkowski. Przy rozdzielaniu nagród i nominacji jury brało pod uwagę nie wysokość sumy przeznaczonej na wspieranie kultury lecz sposób, w jaki ją wydano. Niewątpliwym atutem działalności ING Banku Śląskiego na rzecz NOSPR była wieloletnia współpraca, szeroka promocja organizowanych wydarzeń poprzez otwarte koncerty i płyty.
Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach: Donator, Patron, Promotor, Fundator oraz Sponsor. Lista laureatów obejmuje w sumie osiemnaście osób i instytucji. Nagrodę i honorowy tytuł Mecenasa Kultury w poszczególnych kategoriach przyznano:
Donator – prof. Andrzejowi Stanisławowi Ciechanowieckiemu za ofiarowanie dzieł sztuki dla Zamku Królewskiego w Warszawie, Patron – Gazecie Wyborczej za całokształt działalności patronackiej w dziedzinie kultury, Promotor – PKO BP. S.A. za program PKO BP Kulturze Narodowej oraz Jerzemu Gumnemu za całokształt działalności promocyjnej w dziedzinie kultury, Fundator – firmie Siemens za utworzenie funduszu stypendialnego dla młodych muzyków oraz w kategorii Sponsor – dla Kredyt Banku za wszechstronny program wspierania kultury i Polkomtelowi S.A. za całokształt dokonań sponsorskich.
Z NOSPR ING Bank Śląski współpracuje od 1997 roku. Jak dotąd zorganizowano wspólnie szesnaście koncertów, w tym osiem wyjazdowych: w Poznaniu, Opolu, Białymstoku, Częstochowie. Bydgoszczy, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie; wydano również 26,000 płyt z nagraniami orkiestry. Część biletów na koncerty (do 50%) była przeznaczona do bezpośredniej sprzedaży w kasach. Środki uzyskane ze sprzedaży biletów pozwalały miejscowym filharmoniom na sfinansowanie produkcji materiałów promocyjnych: plakatów, programów koncertów. Podczas koncertów patronowanych przez bank, orkiestrą kierowali znakomici dyrygenci: Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk oraz obecnie Gabriel Chmura.