Microsoft promuje najlepszych studentów uczelni technicznych

W 2006 roku w programie wzięło udział aż 150 studentów z regionu EMEA, na finalne rozmowy z rekruterami z Redmond zostało zaproszonych 70 osób, a na praktyki zakwalifikowano w sumie 24 studentów. Program EMEA Internship umożliwia najlepszym studentom informatyki dogłębne poznanie technologii Microsoft. Często stanowi też pierwszy krok do zdobycia zatrudnienia w Microsoft. Praktyki w Redmond pozwolą wyróżnionym studentom na udział w rzeczywistych projektach prowadzonych w firmie Microsoft, często kluczowych dla firmy oraz całej branży. Praktykanci, pracując na stanowiskach Inżyniera Projektanta Oprogramowania, będą mieli możliwość włączenia się w pracę nad aktualnie tworzonymi i testowanymi produktami. Będzie to dla nich również okazja do podjęcia wyzwań i nauki poprzez doświadczenie w gronie najwybitniejszych fachowców – programistów.

Mam nadzieję, że podczas praktyk w Redmond zobaczę, jak działa firma, która jest kołem zamachowym rozwoju współczesnej informatyki na świecie. Spodziewam się także poznać realizowane aktualnie projekty, a może nawet będę mógł wspomóc swoją wiedzą tworzenie najnowszych rozwiązań, które w przyszłości zostaną zaoferowane użytkownikom na całym świecie. Będziemy mieli te same obowiązki, jakie mają zatrudnieni na stałe pracownicy poszczególnych grup produktowych. Poza tym praca w międzynarodowym środowisku z pewnością będzie dla mnie fascynująca – mówi Wiktor Tomczak, student IV roku informatyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Z grona 50 studentów zgłoszonych do programu przez polskie Uczelnie wybrano początkowo 30 osób, z którymi przeprowadzone zostały rozmowy kwalifikacyjne. Kandydatury 24 osób przesłano do Redmond, a w marcu tego roku odbyły się rozmowy z wybranymi osobami, prowadzone przez osoby rekrutujące z centrali Microsoft. Po raz pierwszy odbyły się one w Warszawie, w polskim oddziale firmy, a nie w Monachium czy Paryżu, jak to miało miejsce do tej pory. Jest to rezultat nadzwyczaj wysokiego poziomu reprezentowanego przez studentów pochodzących z Polski, a co za tym idzie – sporej liczby potencjalnych praktykantów. Ostatecznie, w wyniku tegorocznej rekrutacji na praktyki wyjedzie aż 10 osób z Polski. W tym gronie jest dwóch studentów, którzy brali udział w rywalizacji i zakwalifikowali się do udziału w praktykach w Redmond już po raz drugi.

W ubiegłym roku odbywałem staż jako SDE/T (Software Design Engineer in Test) w grupie Avalon. Warunki, które Microsoft oferuje praktykantom są bardzo dobre. Przyjazna atmosfera, dodatkowe seminaria i szkolenia, dostęp do najnowszych technologii, a przede wszystkim świadomość uczestniczenia w ich tworzeniu powodują, że do pracy przychodzi się z przyjemnością. W tym roku ponownie starałem się o praktyki w Redmond. Zdecydowałem się na nie ze względu na możliwość pracy w nowej grupie produktowej, poznania specyfiki jej działania i stosowanych tam technologii. Łatwe przejście do innego działu pozwala znaleźć pracę, która najbardziej odpowiada moim zainteresowaniom i daje najwięcej satysfakcji
– mówi Tomasz Kmiecik, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.