Mieszkania wciąż tanieją, buduje się coraz mniej

Po nagłym wzroście liczby budów rozpoczętych w II kwartale 2012 r., w kolejnych trzech miesiącach aktywność deweloperów osłabła. Firmy wykorzystały ostatnie chwile przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, by rozpocząć inwestycje. Ożywienie było jednak krótkotrwałe i liczba wydanych pozwoleń na budowę zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego roku o jedną czwartą.


Deweloperzy mają co sprzedawać, ale mieszkań w budowie ubywa. Opublikowany właśnie raport AMRON-SARFiN prezentujący sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych, pokazuje wyraźne spadki zarówno liczby wydanych pozwoleń na budowę, jak i rozpoczętych budów. Wejście w życie nowych przepisów spowodowało spadek liczby rozpoczętych inwestycji. W III kwartale powstawało 36 tysięcy nowych mieszkań – to o 42% mniej niż w okresie kwiecień-czerwiec.

Więcej mieszkań czeka na nabywców


Spadkowy trend widać nie tylko w przypadku rozpoczętych budów, ale także na wcześniejszych etapach procesu inwestycyjnego. W ostatnim kwartale wydano pozwolenia na budowę 40 tysięcy mieszkań – o niemal 10 tysięcy mniej niż II kwartale bieżącego roku i o 25% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Liczba wydanych pozwoleń na budowę, budów rozpoczętych oraz mieszkań oddanych do użytkowania w okresie III kw. 2011 r. – III kw. 2012 r.

Źródło: GUS.

Od lipca do września przybyło jednak mieszkań oddanych do użytkowania. Ponad 36 tysięcy gotowych lokali – to wynik lepszy o 15% od II kwartału 2012 r. i o 14% od III kwartału 2011 r. W tym samym okresie deweloperzy oddali 15 tysięcy mieszkań, a zatem na rynek trafiło o ponad 15% więcej lokali niż w poprzednich trzech miesiącach i aż o 29% więcej w porównaniu do III kwartału 2011 roku.

Ceny dalej spadają


Mieszkania wciąż tanieją – w ciągu roku średnia cena transakcyjna metra kwadratowego w Warszawie obniżyła się o 452 zł. W III kwartale 2012 r. największe spadki odnotowano w Łodzi (o 4,8%), a najmniejsze w Białymstoku (o 0,3%). W stosunku do III kwartału 2011 r. najwięcej straciły mieszkania w aglomeracji katowickiej i w Łodzi. Średnia cena transakcyjna metra lokalu na tych rynkach jest dziś o 1/10 mniejsza niż przed rokiem.

Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkania w wybranych miastach w okresie III kw. 2011 r. – III kw. 2012 r.

Źródło: AMRON.

Eksperci Związku Banków Polskich są zdania, że ceny mieszkań będą nadal spadały. W 2013 r. skala przeceny będzie zapewne nieco mniejsza niż w bieżącym roku, ale czynnikami zmniejszającymi popyt na nieruchomości pozostaną ograniczona dostępność kredytów hipotecznych i ostrożność klientów wynikająca z pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Z końcem tego roku wygaśnie także program „Rodzina na swoim”, który wpływał pobudzająco na popyt.