Mieszkanie ciasne, ale własne? To się zmienia

Jak wynika z danych Eurostatu powierzchnia przypadająca w Polsce na jedną osobę to około 25 mkw. Gorzej mają tylko Rumuni i Węgrzy. Jakie mieszkanie można uznać za komfortowe?


W największych mieszkaniach w Europie żyją Duńczycy i Austriacy. W obu państwach na mieszkańca przypadają około 52 mkw. Na tym tle nieco lepiej wypada Warszawa. Średnia 28,4 mkw. uplasowała ją na 12 miejscu wśród europejskich stolic. Które mieszkanie jest ciasne, a które można uznać za komfortowe?

Zgodnie ze standardami Komisji Europejskiej za nieruchomość przeludnioną uznaje się taką, w której nie ma jednego pokoju dla wszystkich mieszkańców, dodatkowego pokoju dla pary i pomieszczenia dla każdego pełnoletniego singla. Dzieci mogą mieszkać w jednym pokoju do 17 toku życia, pod warunkiem, że są tej samej płci.

O luksusie mogą mówić Beldzy i Holendrzy. Tam na małe mieszkania uskarża się odpowiednio 1,6% i 2,5% populacji. Średnia europejska to 18%. Zbyt małe mieszkania dotyczą niemal co drugiego Polaka (46,3%). Gorzej mają tylko Węgrzy (47,2%) i Rumuni (51,6%).

Taki problem dotyczy coraz mniej osób. Jeszcze w 2010 roku w ciasnych nieruchomościach mieszkało 49% Polaków. To około 3 pkt procentowe więcej niż obecnie. Polacy najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe (51,7%) i trzypokojowe (25,6%). Kawalerki przechodzą do przeszłości – decyduje się na nie jedynie 16% kupujących.

Większość klientów firm deweloperskich to małżeństwa, które planują założenie rodziny lub już mają dzieci – wynika z badań TNS Polska. Łączy ich młody wiek. 80% przebadanych Polaków nie miało więcej niż 39 lat, a aż 37% miało mniej niż 29. Najczęściej szukają mieszkań w korzystnej cenie, a także z dobrą i bezpieczną lokalizacją.

Mieszkania, które spełniają surowe wymagania Komisji Europejskiej można kupić na warszawskim osiedlu Alpha Park na Ursusie. Popularne mieszkania dwu- i trzypokojowe, z dobrym metrażem, to zgodnie ze statystykami najczęstszy wybór. Z takiej opcji skorzystali Marta Panko, z mężem Krzysztofem i córką Julką. Kupując mieszkanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych otrzymali bezpłatne wykończenie. – To była dla nas najlepsza opcja– przyznaje Krzysztof Panko. – Mogliśmy wybrać materiały wykończeniowe oraz zdecydować o kolorystyce – jakie chcemy mieć drzwi czy w jakim kolorze ma być łazienka. A później wprowadziliśmy się już do gotowego mieszkania.


Rodzinnej atmosferze sprzyja zamknięta struktura z monitoringiem, zagospodarowanym podwórzem i placem zabaw dla dzieci. W najbliższej okolicy znajdują się parki, sklepy, przedszkola, a bliskość Alei Jerozolimskich zapewnia szybki dojazd do centrum.

Obecnie realizowany jest pierwszy z zaplanowanych trzech budynków Alpha Park. Znajdzie się w nim 90 mieszkań, do których poprowadzą dwie niezależne klatki schodowe. Budynek już osiągnął wysokość 6 pięter.

Osiedle Alpha


Kompleksowe osiedle na warszawskim Ursusie. Charakteryzuje się przemyślaną architekturą zewnętrzna i jednolitym stylem zabudowy. Inwestycję prowadzi firma RED Real Estate Development, która na polskim rynku działa od 10 lat. Budowa osiedla Alpha rozpoczęła się w 2007 roku. Dotychczas zrealizowano trzy etapy – w sumie 450 mieszkań.

W czerwcu 2014 roku rozpoczęła się budowa kolejnego etapu – osiedla Alpha Park. W trzech budynkach powstanie 180 mieszkań, a pierwsze z nich zostaną oddane do użytku w I kwartale 2016 roku. Osiedle jest zamknięte, monitorowane i chronione. Mieszkania posiadają ponadprzeciętnie duże balkony lub tarasy. Do dyspozycji jest podziemny parking, wspólne patia oraz place zabaw. Nowy etap zostanie wzbogacony o rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego, które przyczynią się także obniżenia kosztów eksploatacji części wspólnych, m.in. fotowoltaikę (panele słoneczne, z których energia posłuży na przykład do zasilania lamp ulicznych) czy nawadnianie osiedlowych terenów zielonych wodą deszczową.

Informacje o inwestycji na stronie www.redalpha.pl.