"Mieszkanie dla młodych" – pierwszy bonus za trzecie dziecko wypłacony

Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił kredytobiorcom programu „Mieszkanie dla młodych” pierwszy bonus za narodziny trzeciego dziecka. Prawie 9 tysięcy złotych trafiło w lipcu do rodziny z wielkopolski pomniejszając kredyt na zakup domu jednorodzinnego.


Zgodnie z zasadami programu „Mieszkanie dla młodych”, kredytobiorcy, którym urodzi się trzecie lub kolejne dziecko mogą liczyć na dopłatę pomniejszającą ich kredyt hipoteczny. Osoby samotne i małżeństwa wychowujące co najmniej jedno własne bądź przysposobione dziecko otrzymają dofinansowanie 15 proc. wkładu własnego, natomiast w przypadku narodzin lub przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka mogą otrzymać dodatkowe 5 proc. dofinansowania w formie spłaty części kredytu.

Rodzic powinien złożyć w banku kredytującym wniosek o wypłatę tych środków w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się dziecka w rodzinie, ale przed upływem pięciu lat od daty ustanowienia własności nabytej nieruchomości.

Pomoc państwa w zakupie mieszkania skierowana jest do osób, które w momencie składania wniosku o jej udzielenie nie przekroczyły 35 roku życia. Program umożliwia zakup nowego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, przy czym nieruchomość musi być pierwszym mieszkaniem nabywcy. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 75m² dla lokalu mieszkalnego i 100m² dla domu jednorodzinnego. W przypadku osób wychowujących przynajmniej troje dzieci powierzchnia ta wzrasta odpowiednio do 85m² i 110m².

Wnioski o kredyt z dopłatą rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” przyjmuje 12 banków: PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank, Alior Bank, SGB – Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Ochrony Środowiska – BOŚ, BPS – Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Millennium, Euro Bank SA, Deutsche Bank Polska SA, Bank Zachodni WBK. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi bankami, które chcą dołączyć do programu.