Zakup nowego mieszkania to prosta sprawa – wybieramy mieszkanie, kupujemy i gotowe. Zanim jednak dotrzemy do fazy podpisania umowy, czeka nas spory dylemat – na jakim etapie budowy inwestycji zdecydować się na kupno?
Poszukiwanie mieszkania z rynku pierwotnego warto rozpocząć od zastanowienia się, jaki lokal będzie dla nas najkorzystniejszym wyborem – gotowy czy może dopiero powstający. Choć ostatecznie sami musimy podjąć decyzję, warto skorzystać z kilku wskazówek i poznać najważniejsze argumenty przemawiające za każdą z opcji.
Wybierając mieszkanie na początku realizacji inwestycji, mamy przede wszystkim większą szansę na znalezienie lokalu, który będzie nam odpowiadał zarówno pod względem metrażu, jak i położenia w budynku. Im bliżej do zakończenia budowy, tym mniejszą ofertą będziemy dysponować.
Dodatkowo, większość firm do pewnego etapu realizacji inwestycji daje klientom możliwość zadeklarowania zmian w układzie pomieszczeń i instalacji w mieszkaniu. Wykonywane są one wówczas w ramach budowy lokalu i jak wszystkie elementy w mieszkaniu podlegają gwarancji sprzedawcy. Jeśli więc będziemy chcieli w powstającym mieszkaniu przestawić, dodać bądź usunąć ścianę działową, przenieść kuchnię do innego pomieszczenia czy zmienić miejsce wanny i prysznica, możemy poprosić o naniesienia zmian w projekcie i tym samym zmniejszyć ilość czekających nas prac wykończeniowych po odbiorze lokalu.
– Klienci chętnie korzystają z konsultacji z projektantem inwestycji, zwłaszcza jeśli planują większe zmiany – mówi Marta Drogosz, Włodarzewska S.A. – Teraz, do końca marca, taką możliwość mają na przykład właściciele mieszkań z osiedla „Przy Wspólnej” w Sulejówku.
Nie mniejszym atutem jest to, że we wczesnej fazie sprzedaży mieszkań firmy chętniej oferują rabaty, zgadzają się atrakcyjne warunki płatności czy wręcz stosują specjalne, niższe ceny. Wraz z postępem budowy i wzrostem liczby zainteresowanych zakupem osób, ceny lokali najczęściej rosną. Kolejna okazja na tańszy zakup może pojawić się więc dopiero przy wyprzedaży ostatnich mieszkań z inwestycji. Ale uwaga! Trzeba dokładnie śledzić rynek, ponieważ czasem zdarza się i tak, że ze względu na wyższe koszty materiałów i robocizny, mieszkanie w nowo budowanej inwestycji już na starcie jest droższe od tego gotowego, które powstawało przy bardziej sprzyjających warunkach rynkowych.
Jeśli chcemy sfinansować zakup mieszkania z własnych środków, możliwość spłaty powstającego mieszkania w transzach też będzie dla nas korzystna. Kiedy jednak planujemy posiłkować się kredytem, sytuacja może się odwrócić. Wybierając lokal gotowy, możemy bowiem zmniejszyć bądź uniknąć dodatkowych kosztów kredytu, jak np. ubezpieczenie pomostowe. Ponadto, banki chętniej pożyczają pieniądze na mieszkanie już istniejące niż na tzw. dziurę w ziemi.
Mieszkanie gotowe ma także podstawową zaletę – jest już gotowe. Z pozoru brzmi to zabawnie, ale wiąże się z większym poczuciem bezpieczeństwa kupującego. Inwestycja została już ukończona, uzyskała pozwolenie na użytkowanie, mieszkanie czeka na nasz ostateczny odbiór. Jeszcze lepiej, gdy możemy od razu przystąpić do podpisywania aktów notarialnych przenoszących własność lokalu.
Gotowe mieszkanie można także przed zakupem zobaczyć, porównać z planami, sprawdzić jak jest wykonane i czy jest wystarczająco jasne. Możemy też obejrzeć zagospodarowanie osiedla, na którym mielibyśmy zamieszkać. Dodatkowo, jeśli kupujemy lokal gotowy możemy praktycznie od razu rozpocząć jego wykańczanie i szybciej w nim zamieszkać. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli do czasu przeprowadzki do własnego M musimy wynajmować mieszkanie.
Kupno mieszkania zawsze będzie wiązało się z pewnymi kompromisami. Należy więc dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, i wybrać tę opcję, która jest dla nas najbardziej optymalna.
Źródło: Media Forum Sp. z o.o.