– Trudno ocenić, jaki wpływ na ich udzielanie może mieć kryzys finansowy. Ewentualna zmiana zasad wymagałaby zmiany aktów prawnych – ustawy z 15 lipca 1998 r. o kredytach i pożyczkach studenckich i rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 12 października 2006 r. – tłumaczy Maciej Kazimierski, specjalista z PKO BP.
Należy podkreślić jednak, że na chwilę obecną nie wprowadzono zmian w tym zakresie.
Próg dochodów
Z kredytu studenckiego mogą więc skorzystać wszyscy studenci i doktoranci bez względu na tryb studiów, pod warunkiem że rozpoczną pierwsze studia przed ukończeniem 25 roku życia. O możliwości ubiegania się o kredyt decyduje jednak dochód na osobę w rodzinie, wyliczany na podstawie dokumentów złożonych przez wnioskodawcę. W poprzednim roku akademickim maksymalny próg wyniósł 2,2 tys. zł.
– Próg dochodu uprawniający do otrzymania kredytu ogłoszony będzie w grudniu, decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – podkreśla Szymon Wałach, dyrektor Biura Kredytów Konsumenckich i Kart Kredytowych w Departamencie Produktów Kredytowych Pekao.
Dodaje, że pierwszeństwo w ubieganiu się o kredyt mają studenci, słuchacze i doktoranci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
Pewnym problemem jest jednak zabezpieczenie kredytu. Z kredytu pragną bowiem skorzystać ci, którzy nie radzą sobie z obciążeniami finansowymi, związanymi ze studiowaniem (często w obcym mieście). Banki natomiast wymagają mocnego zabezpieczenia w postaci żyrantów (najczęściej rodzice studenta) bądź poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (kredytobiorcy pochodzący z obszarów wiejskich).
W roku akademickim 2007/2008 aż 2153 studentów nie mogło skorzystać z kredytu, gdyż nie przedstawiło bankowi odpowiedniego zabezpieczenia – podaje MNiSW. Można się spodziewać, że w tym roku banki będą szczególnie ostrożne i wymagające.
Dlaczego warto zawalczyć o preferencyjny kredyt studencki ? Na jaki czas udzielany jest kredyt ? Kiedy rozpoczyna się spłata ? Czy możliwe jest umorzenie części zobowiązania ?
Katarzyna Przybyła
Więcej: Gazeta Prawna 21.10.2008 (206) –forsal.pl – str. A 9