Nie tylko stopy NBP
Bankowcy przyznają, że stopy NBP tylko częściowo determinują wysokość oprocentowania lokat bankowych.
– Istotne są też utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na rynku międzybankowym – mówi Marek Niewiadomski, dyrektor departamentu depozytów detalicznych w Getin Banku.
Powodem jest kryzys zaufania na rynkach finansowych świata, a także znacznie wyższy koszt pieniądza na rynku międzybankowym. Szczególnie widać, kiedy porówna się stopy rynkowe typu overnight ze stopami trzymiesięcznymi czy rocznymi. Im dłuższy okres, na który bank chce pożyczyć pieniądze, tym cena pożyczki rośnie szybciej. Obecnie trzymiesięczny WIBOR wynosi ok. 6,60 proc. W stopie rynkowej odzwierciedlone są także przyszłe podwyżki stóp.
– Ale patrząc w ten sposób WIBOR trzymiesięczny powinien wynosić góra 6,25 proc., bo takie są oczekiwania na wzrost stóp procentowych. Ta przestrzeń między tym poziomem a poziomem, jaki obserwujemy na rynku, to efekt właśnie sytuacji, która swoje źródło ma w kryzysie na rynku amerykańskim – mówi osoba z rynku bankowego.
– Stopy procentowe rosną, co niesie ze sobą podwyższenie oprocentowanie kredytów, w związku z tym mogą pojawić się problemy z ich spłatą – mówi Remigiusz Hołdys z Citi Handlowego.
Sytuacja ta dotyczy szczególnie nowych banków, z małą bazą klientów, które muszą starać się pozyskiwać pieniądze nie na rynku międzybankowym, ale wprost od swoich klientów.
– Depozyty klientów są najlepszym sposobem na finansowanie akcji kredytowej. Jest to pewne finansowanie i długookresowe. Środki pochodzące z tego źródła są rozproszone, więc w przypadku wycofania depozytu przez jednego klienta jest to zazwyczaj nieodczuwalne w strukturze tych środków – przyznaje Marek Niewiadomski.
Rośnie także popularność kont oszczędnościowych, które w strukturze oszczędności Polaków mają udział na poziomie ok. 50 proc. Wadą dla banku tego typu rozwiązania jest to, że klient może wycofać z niego środki w każdej chwili, bez utraty odsetek.
Co może spowodować wzrost oprocentowania lokat ? Dlaczego duże banki słabo reagują na zmiany stóp procentowych? Które banki będą dążyły do zwiększania oprocentowania lokat?
Więcej: Gazeta Prawna 27.06.2008 (125) – str.4-5