Zmiany w aranżacji, atrakcyjniejsza cena, a nawet dobudowanie balkonu to tylko kilka z ustępstw, o które znacznie łatwiej u mniejszych deweloperów. Wszystko dlatego, że w niewielkich firmach negocjacje podejmuje się z osobą postawioną wyżej w hierarchii firmy niż przeciętny handlowiec dużego dewelopera.
Mniejsze firmy deweloperskie są bardziej elastyczne – wskazują doradcy Home Broker. Znacznie łatwiej jest z nimi negocjować warunki zakupu mieszkań. – W Bydgoszczy takie firmy jak PW Lech czy Przedsiębiorstwo Budowlane PBR częściej skłonne są do ukłonów w kierunku klientów w zakresie terminów płatności, wielkości zadatku, ceny czy zmian w aranżacji, o co trudniej w większym Budlexie oraz AWZ – mówi Dawid Płociński, doradca Home Broker z Bydgoszczy. Na jakie więc rozwiązania można liczyć kupując mieszkanie od mniejszego gracza na rynku?
Elastyczne finansowanie
Doradcy Home Broker zwracają uwagę na dużą skłonność mniejszych deweloperów do negocjacji w obszarze finansowania. Znacznie rzadziej niż u dużych graczy trafić tu można na tematy tabu. – Za każdym razem siadając do stołu negocjacyjnego z deweloperem INWEST KO z warszawskiego Wawra można podjąć rozmowy na temat ceny, wysokości zadatku czy formy finansowania, a każda racjonalna propozycja zostanie rozważona – zauważa Kinga Rogalska, doradca Home Broker z Warszawy. Dodatkowo, reagując na potrzeby kupujących, mali deweloperzy skłonni są przystać na inne ustępstwa. – Na przykład Gór-Pis z Ząbek k. Warszawy w standardowej umowie zawarł zapis o zwrocie wpłaconych kwot, gdy kupujący nie otrzyma kredytu – mówi Bartosz Szydłowski, doradca Home Broker z Warszawy. Warto zauważyć, że wśród największych graczy na rynku takie rozwiązanie nie jest standardem.
Ściany to tylko propozycja, a balkon można dobudować
Podział mieszkania na pokoje można w większości firm zmieniać, o ile dochodzi do tego na wczesnych etapach realizacji projektu. W tej kwestii także w gronie mniejszych firm deweloperskich można znaleźć ciekawe przykłady niecodziennej elastyczności. – W Zielonej Górze firma PKM Zachód jest gotowa nie tylko zmienić rozkład pomieszczeń, ale nawet dobudować balkon do mieszkania, w którym go nie ma – mówi Joanna Kowalska, doradca Home Broker z Zielonej Góry.
Indywidualne wykończenie w każdej umowie
Niezależnie od wielkości firmy, od której kupowane jest mieszkanie należy nalegać, aby częścią umowy z deweloperem był opis wykończenia budynku i aranżacji obszaru inwestycji. Jak pokazuje doświadczenie także i w tej kwestii mali deweloperzy potrafią iść dalej. – Poznańska Europa Inwestycje indywidualnie umawiała się z klientami co do warunków wykończenia mieszkania, co stanowiło część umów przedwstępnych – zaznacza Izabela Mańczak, doradca Home Broker z Leszna. Takie zapisy lepiej zabezpieczają prawa kupujących w przypadku jakiegokolwiek konfliktu z deweloperem.
Negocjujesz na wysokim szczeblu
Powyższe rozwiązania są charakterystyczne dla małych firm, ale nie są standardem. – Elastyczność dewelopera zależy znacznie bardziej od aktualnego poziomu sprzedaży i sytuacji finansowej niż samej wielkości przedsiębiorstwa – zauważa Włodzimierz Wielogórski. Jednak, jak dodaje, cechą charakterystyczną mniejszych firm jest krótszy czas podejmowania przez dewelopera decyzji o zmianach w standardowym szablonie umowy. Wynika to z faktu, że w mniejszych firmach negocjacje podejmowane są często z osobami decyzyjnymi, a nie jednym z wielu handlowców. – W przypadku pruszkowskiego inwestora BA-WA to deweloper wspólnie z klientem ustalają harmonogram wpłat, wybierają miejsce postojowe i ustawienie ścian wewnętrznych. Natomiast w firmie DAMARO w Radzyminie po inwestycji oprowadza nabywcę sam kierownik budowy – tłumaczy Krzysztof Michałowski, doradca Home Broker z Warszawy.
Powyżej przytoczone przykłady są jednymi z najbardziej liberalnych rozwiązań jakie zaobserwowali doradcy Home Broker na rynku pierwotnym. Nie można więc oczekiwać tego typu ustępstw od każdej firmy budującej nieruchomości. Świadczą one jednak o tym, że negocjacje z deweloperem są naturalną częścią zakupu nieruchomości. – Najbardziej elastyczni są w negocjacjach deweloperzy na wczesnym etapie zaawansowania projektu. Szczególnie wtedy łatwo z ich strony o ustępstwa, a niestety część kupujących nie wykorzystuje w pełni swojej pozycji i odrobinę obawiają się negocjacji – pointuje Tomasz Lewicki, doradca Home Broker z Warszawy.
Źródło: Home Broker