Paweł Urbański, niewidomy polski podróżnik, zamierza zdobyć Koronę Ziemi. W trzech wyprawach: na Spitsbergen, Elbrus i Mont Blanc jego sponsorem i ubezpieczycielem będzie Mondial Assistance, światowy lider assistance i ubezpieczeń turystycznych.
Do tej pory Koronę Ziemi zdobyło nieco ponad 200 podróżników, w tym tylko jedna osoba niewidoma. Paweł Urbański, jako pierwszy niewidzący Europejczyk, ma szansę dołączyć do tego grona. Jego celem jest jednak nie samo wejście na szczyt, ale podzielenie się własnym punktem widzenia oraz zwrócenie uwagi świata na zmiany klimatyczne, kryzys energetyczny oraz dostęp społeczeństw do nowoczesnych technologii.
Paweł Urbański do tej pory uczestniczył w 4 wyprawach na górskie szczyty. Do kolejnych przygotowuje się obecnie na pokrytej lodowcami wyspie Spitsbergen, gdzie przechodzi aklimatyzację oraz próby wydolnościowe.
-Zdobywanie największych szczytów świata, podróż przez przestrzeń Antarktydy czy dotknięcie fizycznego ekstremum ze spadochronem jest otwarciem oczu na kolejny horyzont w życiu. Przez sportowe podejście do przełamywania tego, co nieosiągalne tworzy się niepowtarzalną historię i przykład dla innych. Przez moje projekty chcę udowodnić, że to, co wydaje się być niemożliwe, jest tylko wyzwaniem i polem samorealizacji. – mówi Paweł Urbański.
Na jego koncie są już 2 szczyty Korony Ziemi – Kilimandżaro oraz Góra Kościuszki. Paweł Urbański jest pierwszym niewidomym Polakiem i jedną z nielicznych osób niewidomych na świecie, która zdobyła najwyższą górę Afryki. Przed nim trudne wyzwanie – Elbrus jest wymagający. Od wysokości ok. 4000 m n.p.m. rozciąga się tam strefa wiecznego śniegu i lodu. Próba zdobycia go zajmuje zwykle 8-10 dni. Mont Blanc jest pod tym względem znacznie przyjaźniejszy dla podróżników, jednak wymaga dobrego przygotowania i doświadczenia. Paweł Urbański zamierza je zdobyć jeszcze w tym roku.
-Mont Blanc i Elbrus to góry, na których stosunkowo często dochodzi do wypadków. Łącznie w ciągu ostatnich lat tylko polski oddział Mondial Assistance interweniował na nich kilkakrotnie, udzielając pomocy narciarzom i podróżnikom w trakcie wspinaczki. – mówi Tomasz Brożyna, Dyrektor Działu Operacyjnego w Mondial Assistance.
Wsparcie nie tylko w trudnych sytuacjach, ale także w realizacji pasji i urzeczywistnianiu marzeń to jeden z filarów działalności Mondial Assistance. Do tej pory firma wspierała i ubezpieczała wyprawy takich podróżników jak: kpt. Jarosław Kaczorowski, który brał udział w regatach transatlantyckich oraz próbę samotnego przemierzenia Atlantyku kajakiem podjętą przez Pawła Napierałę.
-Ubezpieczanie tak trudnych i ryzykownych wypraw to odpowiedzialne zadanie. Dzięki rozbudowanej sieci podwykonawców oraz 38 Centrom Operacyjnym rozmieszczonym na całym świecie jesteśmy w stanie mu sprostać. – mówi Tomasz Frączek, Prezes Mondial Assistance.
Źródło: Mondial Assistance