Zanim zdecydujemy się na zmianę banku rozważmy wszystkie aspekty i sprawdźmy dokładnie warunki umowy. Nie zawsze na pozór tania oferta okaże się naprawdę korzystna.
Najprostszą sprawą wydaje się przeniesienie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. W takiej sytuacji zwykle zwracamy uwagę na wysokość opłat za prowadzenie rachunku oraz wykonywanie przelewów, zleceń stałych i poleceń zapłaty. Powinniśmy pamiętać, że to jednak nie wszystko. Jeżeli korzystamy z obsługi rachunku przez Internet lub telefon, sprawdźmy, czy poniesiemy dodatkowe koszty wykonywanych tą drogą dyspozycji, a jeśli tak – to jakie i w jakiej wysokości. Warto również wziąć pod uwagę opłaty związane z używaniem karty debetowej wydawanej do rachunku.
W ramach prowadzenia rachunku banki umożliwiają zaciągnięcie kredytu w postaci salda debetowego bądź linii kredytowej. Należy sprawdzić, jaki otrzymamy limit do wykorzystania i jakie będzie jego oprocentowanie. Odsetki są pobierane co miesiąc – im wyższe oprocentowanie tym większa kwota będzie pobierana z naszego konta.
Nieco inaczej i bardziej skompilowanie przedstawia się sytuacja z przeniesieniem kredytu do innego banku, czyli zaciągnięciem kredytu refinansowego. Zwykle zwraca się uwagę na oprocentowanie, prowizję i wysokość raty, a to nie zawsze jest jednoznaczne z tym, że na zmianie banku zyskamy.
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o refinansowaniu kredytu, przeczytajmy dokładnie aktualną umowę i porównajmy ją z tą, którą przedstawił nam bank, do którego planujemy przenieść kredyt. Przede wszystkim przekalkulujmy, jakie poniesiemy koszty za przedterminową spłatę i w jakim terminie możemy wypowiedzieć dotychczasową umowę. Przy sprawdzaniu warunków nowej umowy nie należy koncentrować się na tym, ile można zyskać na oprocentowaniu. Zwróćmy także szczególną uwagę, czy nie będą od nas wymagane np. dodatkowe ubezpieczenia, co może finalnie znacznie podwyższyć koszt kredytu. Może się wówczas okazać, że to, co miało być tańsze, okaże się bardziej kosztowne.
Banki niejednokrotnie kuszą nas różnego rodzaju promocjami. Jeśli zechcemy z nich skorzystać, nie podejmujmy pochopnej decyzji. Nim podpiszemy jakikolwiek dokument, dokładnie przeczytajmy umowę i regulamin promocji. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy warunki promocyjne dotyczą całego okresu trwania umowy, czy też tylko jego części. Często okazuje się, że warunki mają charakter promocyjny tylko przez rok trwania umowy, a później są standardowe. Wówczas należy sprawdzić, jak bardzo warunki promocyjne różnią się od tych oferowanych na zwykłych zasadach. Skalkulujmy, ile na takiej zamianie zyskamy, a ile możemy stracić.
Zanim więc podejmiemy decyzję o zmianie banku, rozważmy na spokojnie wszystkie za i przeciw i podejmijmy rozsądną decyzję. Jeśli obawiamy się, że sami możemy pominąć jakiś ważny, lecz ukryty szczegół, skorzystajmy z pomocy specjalistów.