Na świecie nastroje poprawiły we wtorek informacje, że do końca miesiąca ostatecznie państwa Unii Europejskiej, EBC oraz MFW wypracują rozwiązania bieżących problemów Grecji. Inwestorzy spekulują, że możliwe będzie przynajmniej w krótkim okresie rozładowanie napięcia na rynkach finansowych i zwiększają ekspozycje w aktywach ryzykownych.
Zmniejsza się tym samym w ocenie rynku ryzyko wstrzymania kolejnej transzy pomocy przez MFW (przedstawiciele Funduszu twierdzili, że ewentualne wstrzymywanie prywatyzacji w Grecji zagrozi zawieszeniem realizacji programu pomocowego). Cały czas oficjalnie podtrzymywany jest scenariusz braku zgody na restrukturyzację zobowiązań, skutkującą w efekcie zmniejszeniem obciążeń finansowych. Takie deklaracje złożył m.in. Jean-Claude Juncker, lider grupy ministrów finansów strefy euro. Istotne znacznie w zakresie przyjętych ostatecznych rozwiązań będzie miał raport dotyczący sytuacji Grecji, który zostanie opracowany w przyszłym tygodniu.
W efekcie indeksy na giełdach zaczęły rosnąć, a kurs EUR/USD nieznacznie przebił opór techniczny na 1,4400. Euro wyraźnie zyskiwało w relacji do CHF – kurs EUR/CHF wzrósł powyżej 1,23. Naszym zdaniem trudno jeszcze mówić o trwałej poprawie nastrojów, a obserwowane ożywienie może okazać się nietrwałe. Niemniej znacząco wzrosło prawdopodobieństwo scenariusza powrotu do trendu wzrostowego. Ewentualne przebicie 1,4450 na rynku EUR/USD mogłoby oznaczać materializację tego właśnie scenariusza.
Wspomniana poprawa nastrojów na rynkach globalnych wyraźnie wsparła złotego we wtorek. Dodatkowo jeszcze notowania mogła umocnić publikacja danych nt. PKB w I kw. br. Chociaż według danych GUS same tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 4,4% r/r, czyli zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, to jednak w kontekście przyszłych tendencji makroekonomicznych pozytywny był wyraźny wzrost aktywności w zakresie inwestycji (+6,0% r/r). Cieszyć może też wysoka dynamika konsumpcji (3,9% r/r), mimo wprowadzonych na początku 2011 r. podwyżek podatków VAT. Jeszcze do południa kurs EUR/PLN obniżył się z 3,9700 w okolice 3,9550. Pozytywne tendencje w zakresie struktury PKB mogą stać się kolejnym argumentem przemawiającym na podwyżką stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu RPP.
W najbliższych dniach możliwy jest dalszy spadek notowań EUR/PLN. Złotego wspierać będzie jak dotychczas wymiana środków przez BGK, ale również zbliżający się termin posiedzenia RPP (7-8.06). Notowania mogą przebić wsparcie na 3,94 i spaść w okolice 3,90-3,91. Czynnikiem ryzyka pozostaje niepewna sytuacja w Europie. Ewentualny wzrost kurs EUR/PLN powinien hamować opór na 4,0000.
Mirosław Budzicki, Departament Skarbu PKO Banku Polskiego
Źródło: PKO Bank Polski