MultiBank – poradnik oszczedzajacego w funduszach inwestycyjnych

Warto postawic sobie pytanie, czy powrot na sciezke dynamicznego wzrostu wartosci aktywow, będzie spowodowany tylko poprawa wskaznikow ekomicznych. Z naszych MultiBankowych obserwacji klientow wynika, ze dla wielu osob bariera inwestycyjna jest niedostateczna wiedza o zasadach oszczedzania w funduszach.

W zalaczniku przesylam poradnik dla osob, które chca rozpoczac oszczedzac w funduszach inwestycyjnych. Został on przygotowany, przez menadzera projektu „Centrum Oszczedzania” MultiBanku – Krzysztofa Iwaniaka.

Doswiadczenie zawodowe Krzysztof Iwaniak zdobyl pracujac wczesniej w zespole ds. funduszy w PKO BP, w PKO/Credit Suisse TFI S.A.jako Koordynator Regionalny i autoryzowany trener sprzedawców, w OFE Bankowy jako trener sprzedawców. Był również członkiem zespołu roboczego przy GPW w Warszawie zajmującego się tematyką „Integracji usług maklerskich i bankowych”, a także wykładowca w Łódzkiej Szkole Finansów i Bankowości i w Wyższej Szkole Finansów i Informatyki w Łodzi.

10 Porad dla osób oszczędzających w funduszach inwestycyjnych

1. Określ swoje cele krótko i długo okresowe, uwzględniając, takie elementy jak budowę domu, edukację dzieci, moment przejścia na emeryturę i to, co będzie się na niej robić.

2. Na podstawie ustalonych celów podziel swój kapitał na dwie części, jedna zapewni realizację planów krótkookresowych, druga długookresowych.

3. Pierwsza część kapitału realizująca potrzeby w krótkim terminie, powinna uwzględniać jako najważniejszy element bezpieczeństwo i płynność. Portfel oszczędności należy konstruować w sposób rozważny, aby był jak najmniej podatny na chwilowe wahania zyskowności. Najlepiej w tym celu wykorzystać fundusze instrumentów dłużnych, fundusze hybrydowe (stabilnego wzrostu) i lokaty. Przykładowy portfel oszczędności może składać się z: 45% fundusze instrumentów dłużnych; 45% lokaty; 10% fundusze hybrydowe (stabilnego wzrostu). Jeśli jesteś osobą, która akceptuje większy poziom ryzyka możesz zwiększyć udział funduszy hybrydowych nawet do 20% obniżając jednocześnie udział lokat.

4. Druga część kapitału będzie inwestycją o rozciągniętym w czasie horyzoncie. Mniej istotne są w tym przypadku okresowe wahania zyskowności. Można część środków ulokować w instrumenty obarczone większym ryzykiem, ale jednocześnie potencjalnie bardziej dochodowych. Portfel może wyglądać w sposób następujący: 25% fundusze instrumentów dłużnych; 15% lokaty bankowe; 60% fundusze akcyjne). Jeśli jesteś osobą, która akceptuje większy poziom ryzyka a horyzont inwestycyjny jest odpowiednio długi – min. 10 lat – możesz zwiększyć udział funduszy akcyjnych nawet do 80% obniżając jednocześnie udział lokat i funduszy dłużnych.

5. Inwestując w fundusze wybieraj bezpłatne internetowe lub telefoniczne platformy, na których zakupisz je bez prowizji. W ten sposób zaoszczędzisz 5,5% opłaty transakcyjnej.

6. Wybieraj taką instytucję finansową, która poza bezpłatnym kanałem telefonicznym i Internetem umożliwia bezpośredni kontakt z doradcami oraz dysponuje rozbudowaną bazą informacji o funduszach, dostępną bez ograniczeń czasowych, na przykład za pośrednictwem Internetu. Pamiętaj, że decyzje zakupu jednostek podejmujesz sam, a im bardziej kompleksowe informacje otrzymasz, tym większe będzie prawdopodobieństwo trafnej inwestycji.

7. Szukaj takich instytucji, które są w stanie przekazać Ci profesjonalne rekomendacje. Nie musisz być ekspertem, ale musisz oczekiwać tego od swego banku.

8. Kupuj jednostki funduszy tam, gdzie masz wybór z oferty wielu TFI należących do różnych grup kapitałowych. Masz szansę wyboru produktu najlepszego w swojej klasie a nie tego, który jest na „półce”. Dzięki temu twój portfel oszczędności można optymalizować biorąc pod uwagę oczekiwany zysk, stopień ryzyka, czy horyzont czasowy inwestycji.

9. W przypadku inwestycji długoterminowych nie przejmuj się przejściowymi jedno lub nawet kilku tygodniowymi stratami. Dobrze określony cel i odpowiednio dobrana strategia powinny przynieść pozytywne efekty.

10. W inwestycjach staraj się być systematyczny. Często lepsze efekty osiągają Ci, którzy inwestują nawet niewielkie kwoty z żelazną konsekwencją i systematycznie niż osoby, które jednorazowo ulokowały nawet poważne środki.