Na pierwszym posiedzeniu w Nowym Roku rząd zajmie się m.in. projektem ustawy zwiększającej przejrzystość rynków finansowych

Rząd na pierwszym posiedzeniu w Nowym Roku zajmie się między innymi ustawą, której celem jest zwiększenie przejrzystości rynków finansowych. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy unijnej MiFID II w sprawie rynków instrumentów finansowych (Markets in Financial Instruments Directive).

Dyrektywa MiFID II, której zapisy weszły w życie wczoraj, zmienia szczególne wymogi dotyczące świadczenia usług inwestycyjnych przez banki, domy maklerskie, czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

„Dokument ma doprowadzić do większej ochrony klienta, który porusza się na rynku produktów inwestycyjnych” – wyjaśnia Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. „Dzięki tej dyrektywie sprzedawca jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych musi przed dokonaniem transakcji sprawdzić choćby w sposób minimalny poziom wiedzy klienta na temat tych produktów” – dodaje.

discovery, YAY Foto

Przyszły inwestor będzie musiał na przykład wypełnić ankietę sprawdzającą znajomość rynków finansowych i określającą jego skłonność do podejmowania ryzyka. W przypadku zbyt niskiej wiedzy nie będzie możliwe zaoferowanie wszystkich produktów.

Nowością w MiFID II jest również tzw. interwencja produktowa. Jeśli nadzorca danego rynku finansowego zorientuje się, że został wprowadzony produkt potencjalnie niebezpieczny dla klientów, to może zakazać jego oferowania przez firmy inwestycyjne. Klienci mają być też szczegółowo informowani o wszystkich kosztach oraz beneficjentach opłat, na przykład za zarządzanie. „Dyrektywa zobowiązuje firmy świadczące usługi doradztwa inwestycyjnego między innymi do przedstawiania informacji, czy świadczą je sposób niezależny. Jest także zobowiązanie do tego, aby firmy inwestycyjne ujawniały koszty swoich porad. Można się spodziewać, że klient będzie znacznie lepiej wiedział co się znajduje w tym przysłowiowym worku” – mówi Marcin Obroniecki – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów.

Projekt ustawy wprowadzającej dyrektywę MiFID II trafił do KPRM pod koniec grudnia ubiegłego roku. Według szacunków Ministerstwa Finansów, ustawa wejdzie w życie na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku.

Do tego czasu, w związku z opóźnieniem w dostosowaniu krajowych przepisów do dyrektywy, Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła stanowisko, w którym poinformowała, że będzie stosować w pierwszej kolejności zapisy MiFID II w przypadku konfliktów z polskimi prawem.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dawid Grygorcewicz/dyd