W ciągu ostatnich kilku lat, oferta banków stała się bardzo rozbudowana. Pożyczki, inwestycje, kredyty hipoteczne – to tylko niektóre z szerokiego wachlarza produktów proponowanych przez instytucje finansowe.
Przed dokonaniem wyboru warto poradzić się specjalisty w tej materii. Czy jednak każdy pośrednik finansowy jest godny zaufania?
W obliczu obecnego kryzysu finansowego poszukujemy już nie tyle dobrych sposobów inwestowania środków, co sposobów ich pozyskania. Wiele osób ma też pewne problemy ze spłatą obecnych zadłużeń, które zaciągnięte zostały w zupełnie innej, lepszej dla kredytobiorcy sytuacji na rynkach finansowych.
Aby uniknąć ostateczności, jaką jest windykacja, można spróbować uzyskać kredyt refinansujący w innym banku. Niewielu zadłużonych dysponuje wiedzą odpowiednią dla wyboru kredytu, który pomoże, a nie zaszkodzi. Warto w takiej sytuacji skorzystać z usług doświadczonego doradcy.
Firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym pomagają nie tylko w wejściu w najeżony pułapkami kredytowy świat, ale także wyszukują najlepsze oferty refinansowania i konsolidacji dla osób już zadłużonych.
Specjaliści mają również doświadczenie w negocjowaniu warunków nowego kredytu, które mogą okazać się wtedy korzystniejsze, niż w przypadku, gdybyśmy sami udali się do banku. Jednak i tutaj powinniśmy zachować dalece idącą ostrożność.
„Zanim zdecydujemy się na podpisanie jakiegokolwiek dokumentu u pośrednika finansowego, warto sprawdzić, czy jest to wiarygodny podmiot. Podwyższoną czujność należy zachować w przypadku małych pośredników, o których dotąd nie słyszeliśmy – trzeba pamiętać, że przy zarejestrowaniu działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa finansowego nie są wymagane żadne specjalne zgody, licencje czy nawet doświadczenie zawodowe w branży finansowej osoby zarządzającej firmą” – tłumaczy Agnieszka Nowicka, Rzecznik Prasowy Family Finance S.A.
Poza dużymi ogólnopolskimi firmami zajmującymi się pośrednictwem finansowym w wielu miejscach kraju możemy napotkać drobne – niekiedy jednoosobowe – spółki oferujące podobne usługi. Po sygnałach płynących od naszych czytelników postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z takich firm. Wokol.pl Sp. z o.o. poza pośrednictwem finansowym zajmuje się też obrotem nieruchomościami, tworzeniem stron internetowych i usługami dla rolnictwa (czynnie, gdyż w profilu działalności określonym przy rejestracji, ta jednoosobowa spółka ma jeszcze wiele innych usług od budownictwa po naprawę sprzętu RTV-AGD).
Przy tak szerokim profilu działalności Wokol.pl ma dość niski kapitał zakładowy, a w czasie dwuletniej działalności nie dorobił się absolutnie żadnych opinii w internecie. Potencjalnego klienta może zastanowić zdawkowość informacji zamieszczonych na stronie www tego pośrednika. Na pytania naszego portalu mające na celu uściślenie zasad, na jakich odbywa się oddłużanie oraz związanych z tym opłat, prezes firmy zasłonił się tajemnicą handlową. Tak niejasne zasady funkcjonowania powinny skłonić do zastanowienia nad profesjonalizmem i opłacalnością usług takiego doradcy finansowego. Na co dokładnie klient powinien zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru odpowiedniej firmy?
„Pierwszy etap weryfikacji powinien objąć stronę internetową takiego pośrednika oraz jego siedzibę. W internecie powinny być podane szczegółowe informacje o firmie, takie jak: adres biura lub biur wraz z telefonami, dane rejestrowe, informacje o właścicielu czy o osobie zarządzającej firmą. Kolejnym istotnym wyznacznikiem jest biuro i oddziały pośrednika – im tych placówek jest więcej i im są one bardziej profesjonalnie wyposażone (posiadają jednolity wizerunek, wszystkie elementy promocyjne wyposażone są w logotyp firmy), tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z wiarygodnym pośrednikiem, który nastawiony jest na budowanie długoterminowych relacji z klientami” – doradza Agnieszka Nowicka.
Warto również zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas firma należy do Związku Firm Doradztwa Finansowego, skupiającego największe firmy polskiego rynku doradztwa finansowego, który rozpoczął swoją działalność rok temu. Związek ma na celu określenie dokładnych standardów pracy doradcy finansowego oraz współpracę z organami ustawodawczymi przy tworzeniu regulacji dotyczących rynku firm doradztwa finansowego. Ustalenie takich standardów jakościowych i etycznych ma uregulować rynek pośrednictwa finansowego, który jest obarczony dużą odpowiedzialnością społeczną.
ZFDF ma już ściśle określony plan działań na 2009 r., m.in. stworzenie systemu wewnętrznych regulacji dla podmiotów z branży.
Związek ma charakter otwarty, a do tej pory przyłączyło się do niego jedenaście największych firm zajmujących się doradztwem i pośrednictwem finansowym: AZ Finanse, Bankier.pl, Dom Kredytowy Notus, emFinanse, Expander, Gold Finance, Goldenegg, Money Expert, New World Alternative Investments, Open Finance, Wealth Solutions.
Wymienione środki ostrożności to jednak nie wszystko. „Największą uwagę trzeba jednak zawsze zwrócić na dokumenty, które pośrednik daje nam do podpisania – dopóki korzystamy z bezpłatnej usługi doradczej, nie jesteśmy narażeni na żadne negatywne konsekwencje współpracy z pośrednikiem finansowym. Kiedy jednak przychodzi moment podpisania dokumentów, koniecznie trzeba dokładnie przeczytać wszystkie materiały. W razie jakichkolwiek niejasności warto od razu zapytać osobę obsługującą, która powinna potrafić wyjaśnić wszelkie wątpliwości klienta. Należy pamiętać, że mimo iż umowa kredytowa często podpisywana jest w biurze pośrednika, stroną zawsze jest bank.
Dlatego zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna ona zawierać informację o wszystkich kosztach kredytu. Jeśli pośrednik pobiera opłatę, prowizję czy składkę ubezpieczeniową, która nie jest ujęta w umowie kredytowej, powinien przedstawić nam do podpisania dodatkowy dokument, precyzujący warunki usług, za które mamy zapłacić. Istotne jest jednak, by pośrednik nie wymagał od nas uiszczenia żadnych opłat zanim nie otrzymamy kredytu. Dlatego najbezpieczniej jest korzystać z usług pośredników kredytowych, którzy nie pobierają dodatkowych opłat, świadczą usługi doradcze i równocześnie posiadają szeroką sieć własnych oddziałów” – mówi Rzecznik Prasowy Family Finance.
Na kredytowym polu minowym warto poprosić o pomoc doświadczonego finansowego sapera, który będzie miał kompetencje, by nas przez nie przeprowadzić. Jeśli świadomie i rozważnie dokonamy wyboru doradcy finansowego, decydując się na sprawdzoną firmę oferującą usługi na jasnych zasadach, z pewnością na tym skorzystamy.
Katarzyna Kowalczyk
k.kowalczyk@firma.bankier.pl
Źródło: Bankier.pl