Na majówkę samochodem? Sprawdź, czy jesteś na to przygotowany

Pierwszy długi weekend za pasem, a wraz z nim dłuższe podróże samochodem. Zanim ruszymy na działkę, do znajomych czy na rodzinną wycieczkę – upewnijmy się, że nasz samochód jest w pełni sprawny i gotowy do drogi. Zły stan nawierzchni po długiej zimie to nie jedyna przyczyna, z powodu której możemy mieć kłopoty w podróży. Co należy zrobić przed wyjazdem?

Wiosenne mycie

Wyjazd na majówkę  to ostatni dzwonek, żeby zrobić wiosenny przegląd samochodu. Zimą, kiedy w mniejszym stopniu zwracamy uwagę na stan auta, mogło dojść do wielu uszkodzeń. Pierwsi podejrzani to gumowe elementy zawieszenia i plastikowe osłony, a także niektóre podzespoły silnika. Ich czyszczenie to nie tylko kwestia estetyczna, ale również bezpieczeństwa. Dlatego w pierwszej kolejności udajmy się do profesjonalnej myjni, w której wszystkie wymagające tego elementy nie tylko zostaną umyte, ale też odpowiednio zakonserwowane.  

Zmiana opon

Koniec kwietnia to również  najwyższy czas na zmianę zimowych opon na letnie. Jazda na ”zimówkach” w temperaturze powyżej 7 st. Celsjusza przyspiesza ich zniszczenie oraz zwiększa zużycie paliwa. Co więcej, przy ostrym hamowaniu można doprowadzić do ich uszkodzenia. Po zdjęciu zimowych opon warto sprawdzić, czy felgi nie uległy deformacji od jeżdżenia po dziurawych drogach.

Olej i hamulce

Szczególną uwagę  powinniśmy również zwrócić na układ i płyn hamulcowy. Sprawdzenie tych elementów trudno wykonać samemu, stąd najlepiej udać się w tym celu do odpowiednio przygotowanej stacji obsługi. Warto pamiętać, że płyn hamulcowy powinien być wymieniany co dwa lata. Podobnie jest z olejem – jeżeli od jego ostatniej wymiany przejechaliśmy więcej niż 15 tys. km, powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o jego wymianie.  

Szyby

Wiosna, kiedy drogi po zimie nie zostały jeszcze dobrze odczyszczone i na poboczu zalegają pośniegowe zanieczyszczenia, to również niebezpieczna pora dla przedniej szyby. Jej uszkodzenia najczęściej powstają w wyniku uderzenia małych kamieni czy żwiru wyskakujących spod kół. Niestety, przed tego typu ryzykiem nie jesteśmy w stanie całkowicie się uchronić. Stąd jedyne, co można zrobić, to zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni nam odszkodowanie w tego typu przypadku. Można je kupić razem z OC. Jeżeli jesteśmy posiadaczem AC – szyby samochodowe powinny być objęte ochroną. Nie jest to jednak standard na rynku, stąd przed wyborem polisy lepiej sprawdzić jej zakres.
 
Oświetlenie

Tłok na drogach, pośpiech i zdenerwowanie związane z być może pierwszą w tym roku wyprawą za miasto nie powinno oderwać naszej uwagi od sprawnego oświetlenia. Przed włączeniem silnika kontrolnie przyjrzyjmy się, czy wszystkie żarówki są w pełni sprawne, co zapewni nam lepszą widoczność na drodze i podniesie poziom bezpieczeństwa w czasie podróży.

Ubezpieczenie

Choć  to może truizm, sprawdź kiedy kończy Ci się polisa OC. Jej brak nie spowoduje, że dostaniesz mandat, ale jeżeli dojdzie do wypadku z Twojej winy – będziesz ponosił odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Jeżeli wieczorem, przed wyjazdem zorientujesz się, że nie masz ubezpieczenia – nie panikuj i usiądź do komputera. Przez internet łatwo znajdziesz dobrą ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych, nierzadko w lepszej cenie niż u agenta.

Wnętrze

Przed wyruszeniem w drogę upewnij się również, na siedzeniu samochodu i na tylnej półce samochodu nie ma zbędnych przedmiotów, które w przypadku hamowania mogą uderzyć pasażerów lub kierowcę. Jeżeli podróżujesz z dzieckiem, zadbaj też o fotelik – sprawdź, czy został dobrze zamontowany i czy mały pasażer jest odpowiednio przypięty pasami.

Źródło: PR News