Na niepewność rynkową – Skarbiec Alternatywny SFIO

Tradycyjna teoria budowy portfela inwestycyjnego opiera się na założeniu, że standardowe klasy aktywów – takie jak akcje – będą rosły na wartości w średnim i długim terminie. Ważna jest przy tym dywersyfikacja portfela, która pozwala na odpowiednie rozłożenie ryzyka inwestycyjnego. Aby stworzyć dobrze zdywersyfikowany portfel, który będzie stanowił również pewnego rodzaju ochronę w czasach zawirowań na rynku warto wykorzystać fundusze typu ‘managed futures’, które idealnie się do tego nadają.

Zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń na rynku, kiedy to reakcje na wydarzenia w gospodarce światowej w połączeniu z kryzysem zadłużenia w Europie czy USA były bardzo gwałtowne. W Polsce przykładem takiego funduszu jest Skarbiec Alternatywny SFIO.

Managed futures – ochrona w czasie kryzysu

Jedną z głównych korzyści inwestowania w fundusze typu managed futures jest niska korelacja z tradycyjnymi klasami aktywów. Programy managed futures wykorzystują fakt, że krótkoterminowy kierunek, w jakim poruszają się rynki, często kształtuje się w odpowiedzi na dane korporacyjne i gospodarcze, w związku z czym pojawiają się trendy cenowe, za którymi można podążać. Elastyczny i płynny charakter strategii oznacza, że pozycje mogą być szybko odwrócone, w przypadku gdy jeden trend się kończy, a inny zaczyna. To zasadnicza różnica w porównaniu z tradycyjnym, długoterminowym  inwestowaniem typu „kup i trzymaj”. Specyfika  programów managed futures polega także na tym, że często wykazują one negatywną korelację względem rynków kapitałowych, znajdujących się w trendzie spadkowym, co widać było zresztą w ostatnich tygodniach. Oznacza to, że inwestycja w fundusz managed futures może stać się faktycznym środkiem przeciwdziałania, a nie tylko formą łagodzenia negatywnych skutków bessy na rynkach.

W Polsce – Skarbiec Alternatywny SFIO

W Polsce strategię managed futures wykorzystuje program inwestycyjny AHL, oferowany przez Skarbiec TFI jako Skarbiec Alternatywny SFIO, we współpracy z Man Investments, światowym liderem w zarządzaniu inwestycjami alternatywnymi.

Sposób, w jaki chronione mogą być kapitały zaobserwować można było w ciągu ostatniego miesiąca, kiedy to indeksy gwałtownie spadały – np. WIG o przeszło 18%, natomiast wartość jednostek uczestnictwa funduszu Skarbiec Alternatywny SFIO wzrosła o ponad 5%, mówi Grzegorz Zatryb, zarządzający Skarbiec TFI.

AHL jest jednym z wiodących na świecie zarządzających z grupy funduszy podążających za trendami z doświadczeniem wynoszącym ponad 20 lat, powiedział Jakub Kaszuba, Business Development Manager Man Investments w Europie Wschodniej. Ze względu na niską korelację z tradycyjnymi inwestycjami, takimi jak akcje i obligacje, fundusze typu managed futures posiadają potencjał, by skutecznie dywersyfikować tradycyjne, jak i alternatywne portfele, zwiększając zyski oraz zmniejszając ryzyko w tym samym czasie, dodał Jakub Kaszuba.

Co prawda Skarbiec Alternatywny istnieje od nieco ponad roku, ale ekstrapolując wyniki AHL z lat ubiegłych widać, że także podczas poprzednich kryzysów na rynkach finansowych fundusz przynosiłby dodatnie stopy zwrotu. Podczas kryzysu w 2008 r. Skarbiec Alternatywny przyniósłby zwrot na poziomie 32,6%, podczas gdy akcje spółek na świecie straciły na wartości 47,2%, a polskie akcje jeszcze więcej, tj. 67,2%. W czasie bessy w latach 2000 i 2003 Skarbiec Alternatywny zyskałby 63,4% – podczas gdy polskie akcje straciły 35,3% swej wartości. Historycznie – fundusz przynosiłby średnie zwroty z inwestycji na poziomie 13% w skali roku – od 1996 roku .

Fundusz inwestuje na ponad 150 światowych rynkach w waluty, obligacje, akcje, towary i stopy procentowe. Jest to uporządkowana, oparta o analizę statystyczną strategia inwestycyjna stworzona z myślą generowania zysków, wykorzystująca do tego celu głównie wzrostowe lub spadkowe trendy rynkowe. Fundusz nie stosuje żadnych dźwigni pochodzących z zewnętrznych źródeł i handluje na płynnych rynkach kontraktów futures.

Zachowanie funduszu Skarbiec Alternatywny na tle indeksów giełdowych podczas ostatnich zawirowań (miesięczna stopa zwrotu 12.07. – 12.08.2011)
 

Źródło: Skarbiec TFI