Przed nami kolejny długi weekend. Czekający na przelew muszą uzbroić się w cierpliwość – transfer pomiędzy różnymi bankami będzie trwał dłużej niż zwykle – zlecony dziś, do odbiorcy może dotrzeć dopiero w poniedziałek.
W sytuacji zlecenia przelewu pomiędzy rachunkami w tym samym banku odbiorca powinien po kilku minutach otrzymać pieniądze na konto. Inaczej wygląda transfer pomiędzy rachunkami różnych banków. Zlecony tuż przed długim weekendem lub świętem może „wyjść” z banku dopiero w kolejny dzień roboczy.
Pieniądze wysłane w czwartek na rachunku w poniedziałek
Jeśli pieniądze z banku A zostaną przesłane do banku B dziś po południu lub wieczorem, odbiorca może je otrzymać na konto dopiero w kolejny dzień roboczy, czyli w poniedziałek. Podobnie jest w przypadku „zwykłego” tygodnia – transfer zlecony w piątek po południu, sobotę lub niedzielę, zostanie zrealizowany dopiero w najbliższy dzień roboczy, czyli poniedziałek. Odpowiedzi na pytania dotyczące samych sesji bankowych można znaleźć na stronie Krajowej Izby Rozliczeń.
Kiedy kolejne „długie weekendy”?
W tym roku jeszcze tylko raz będzie można korzystać z uroków dłuższego weekendu. Jeśli zależy nam na tym, by zlecony przelew możliwie najszybciej dotarł do odbiorcy, warto zlecić transfer przynajmniej jeden dzień roboczy przed dniami wolnymi od pracy:
Rok 2011:
- 26 grudnia – Boże Narodzenie (poniedziałek)
Rok 2012:
- 6 stycznia – Trzech Króli (piątek)
- 9 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja – Święto Pracy (wtorek)
- 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (czwartek)
- 7 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
- 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, WNMP (środa)
- 1 listopada – Wszystkich Świętych (czwartek)
- 25 grudnia – Boże Narodzenie (I dzień) – wtorek
- 26 grudnia – Boże Narodzenie (II dzień) – środa
Źródło: Bankier.pl