Na rynku europejskim rośnie awersja do ryzyka

Na rynku pieniężnym oprocentowanie depozytów międzybankowych O/N zgodnie z naszymi oczekiwaniami utrzymywało się na początku tygodniu w pobliżu 4,10-4,15%. Podczas poniedziałkowej sesji NBP nie zorganizował operacji dostrajającej płynność. Jeśli dodatkowa operacja nie zostanie przeprowadzona w tym tygodniu, wówczas stawki depozytowe O/N powinny utrzymać się na dotychczasowym poziomie.

W strefie euro Europejski Bank Centralny poinformował, że nie skupił w zeszłym tygodniu żadnych papierów skarbowych. Tym samym wartość zaangażowania EBC nadal wynosi 75 mld EUR (nie zapadły też żadne aktywa z portfela).  

Na rynku SPW oraz kontraktów IRS po gwałtownych spadkach rentowności poniedziałkowa sesja przyniosła nieznaczną korektę. Krzywa podniosła się o 2-3 pb.

Ministerstwo Finansów podało, że podczas środowej aukcji będzie oferowało do sprzedaży obligacje zmiennoprocentowe WZ0121 oraz indeksowane wskaźnikiem inflacji IZ0823 o wartości 0,5-2,5 mld PLN. Wartość podaży jest zgodna z harmonogramem czerwcowych przetargów SPW. Naszym zdaniem wynik aukcji będzie miał neutralny wpływ na rynek wtórny skarbowych papierów stałoprocentowych.

Zyta Gilowska (RPP) powiedziała w wywiadzie dla agencji Reuters, że w drugiej połowie roku dynamika wzrostu cen będzie wyraźnie spowalniać, a ożywienie gospodarcze nie będzie napędzało inflacji. Wypowiedź ta pozostała jednak bez istotniejszego wpływu na rynek stopy procentowej.

Z kolei w Europie brak porozumienia w sprawie pomocy dla Grecji zwiększa awersję do ryzyka. Do rekordowych poziomów wzrosła premia za ryzyko kredytowe mierzona notowaniami kontraktów CDS. Przykładowo w przypadku Grecji 5-letni kontrakt kwotowany jest po około 1590 pb. W efekcie widać również kontynuację spadków rentowności skarbowych papierów niemieckich.

Źródło: PKO Bank Polski