Na rynku SPW lekkie spadki rentowności

W strefie euro Europejski Bank Centralny poinformował, że w zeszłym tygodniu nie skupował papierów skarbowych na rynku wtórnym, co oznacza, że od „interwencji” wstrzymuje się już od ponad czterech miesięcy. W dalszym ciągu zatem zaangażowanie EBC wynosi 74 mld EUR.

Na rynku pieniężnym oprocentowanie depozytów O/N oscyluje w tym tygodniu na poziomie średnio 4,20-4,30%.

Na rynku globalnym nastroje wyraźnie pogorszyły. Brak zgody wśród amerykańskich decydentów w kwestii podwyższenia pułapu długu USA znacznie zwiększa niepewność. W efekcie spadł popyt na aktywa ryzykowne, co widać jest m.in. po wzroście notowań kontraktów CDS, czy spadkach indeksów na globalnych giełdach.

Na krajowym rynku SPW widać było we wtorek nieznaczny spadek rentowności papierów, zaś kwotowania kontraktów IRS pozostały relatywnie stabilne. Obroty na rynku wciąż utrzymują się jednak na niskim poziomie. Rynek wsparły m.in. słowa ministra finansów Jacka Rostowskiego, który powtórzył, że MF chce by w 2015 roku deficyt sektora finansów został obniżony do zera, zaś trzy lata później relacja długu publicznego do PKB obniżyła się do 40%.

Istotniejszego wpływu na rynek SPW nie miały natomiast opublikowane przed południem przez GUS dane makroekonomiczne. Okazało się, że sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 10,9%. Dane były słabsze od wcześniej szacowanych, analitycy oczekiwali spadku do 11,8% r/r z 12,2% w maju.  Z kolei stopa bezrobocia obniżyła się do 11,8% co było zgodne z prognozami rynkowymi. Bez wpływu na ceny papierów pozostała też wypowiedź wiceprezes GUS, po której należy oczekiwać, że w IIkw11 tempo wzrostu PKB Polski będzie nieco wolniejsze niż w Ikw11, kiedy wyniosło ono 4,4% r/r i wyniesie lekko powyżej 4,0%. Oficjalne dane o PKB za II kwartał br. GUS opublikuje 30 sierpnia.

W regionie decyzję w sprawie stóp procentowych podejmował bank centralny Węgier.  Zgodnie z oczekiwaniami koszt pieniądza pozostał na niezmienionym poziomie. Głowna stopa procentowa nadal wynosić będzie 6,0%.

Zgodnie z zapowiedziami, w środę Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 3-letnie obligacje drogowe serii IPS1014 i papiery 7-letnie IDS1018 o łącznej wartości 1,0-2,5 mld złotych. Ostatni przetarg papierów drogowych  miał miejsce 22 czerwca i wówczas resort sprzedał IWS0645 za 1,0 mld PLN przy popycie 1,27 mld PLN.  Spodziewamy się, że wynik dzisiejszego przetargu pozostanie neutralny z punktu widzenia rynku papierów skarbowych.

Źródło: PKO Bank Polski