Poniedziałkowa sesja na rynku SPW rozpoczęła się od przeceny polskich papierów. Inwestorzy obawiając się skutków przeciągającego się braku porozumienia w kwestii limitu zadłużenia dla USA pozbywali się aktywów uważanych za ryzykowne. W ciągu dnia ceny papierów zdołały odrobić poranne straty, jednak aktywność na rynku pozostawała niewielka.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zaoferuje w środę obligacje drogowe IPS1014 i IDS1018 o łącznej wartości 1,0-2,5 mld złotych.
W najbliższych tygodniach spodziewamy się utrzymania wysokiego popytu na rynku SPW. W II połowie br. MF będzie odkupowało obligacje skarbowe OK0711 (25.07- 9,2 mld PLN), DZ0811, WZ0911 i DZ1111 za 29,5 mld PLN. Zakładając dodatkowo wypłatę odsetek od obligacji (ponad 11 mld PLN) i wykup zapadających bonów skarbowych (8,4 mld PLN), to na rynek napłyną środki w łącznej wysokości prawie 50 mld PLN. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę niską podaż SPW na rynku pierwotnym (miesięcznie jedna aukcja zamiany i jeden przetarg regularny) i dodatkowy napływ kapitałów od inwestorów zagranicznych.
W poniedziałek wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział, że MF może nawet całkowicie zrezygnować z emisji bonów skarbowych w tym roku.
Dodatkowo publikacja czerwcowych danych makroekonomicznych przez GUS pokazała silniejszy od oczekiwań spadek inflacji, słabszą koniunkturę gospodarczą i brak presji płacowej. W świetle nowych informacji RPP może zdecydować się na odsunięcie w czasie podwyżek stóp procentowych. Zwiększyło się też prawdopodobieństwo scenariusza, w którym w 2011r. stopy procentowej zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie. Wciąż podstawowym czynnikiem ryzyka pozostaje nierozwiązany problem zadłużonych państw w Europie. Póki co, nie przekłada się on jednak istotnie na rentowności złotowych SPW.
Dzisiaj rynek uwagę skoncentruje na danych dotyczących sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia. Analitycy oczekują spadku tempa wzrostu sprzedaży w czerwcu do 11,8% r/r (z 13,8% r/r) i kontynuacji tendencji spadkowej wskaźnika bezrobocia do 11,8% (z 12,2% r/r). Jednakże ze względu na brak w sierpniu decyzyjnego posiedzenia RPP figurą makro, która może mieć większy wpływ na rynek SPW będzie dopiero publikacja inflacji za lipiec (w połowie sierpnia).
Źródło: PKO Bank Polski