Nagi kowboj na Times Square

W jaki sposób zarobić 200 tysięcy dolarów rocznie, wykonując jeden z najbardziej prozaicznych i nisko opłacanych zawodów świata? Wystarczy mieć konsekwentny pomysł na siebie – stanąć w dobrym miejscu, wziąć gitarę i… zdjąć ubranie.

Nagi Kowboj, czyli Robert Burck, od kilku lat występuje na Times Square jako grajek uliczny (choć sam tego określenia nie używa, uważa się za „performera”). Dwa lata temu stał się oficjalną atrakcją Nowego Jorku, rekomendowaną przez władze municypalne. Warto przeanalizować jego przypadek od strony biznesowej – zawiera sporo interesujących wskazówek i inspiracji dla ludzi biznesu, którzy działają na tradycyjnych, nieco wyeksploatowanych polach.

Reguła nr 1.
Innowacja może być prosta

Z reguły firmy poszukują spektakularnych innowacji i dążą do doskonalenia swoich produktów i usług. Burck wcale nie uchodzi za dobrego muzyka. Stał się oryginalny i rozpoznawalny w bardzo prosty sposób – wystarczyło zdjąć ubranie, pozostawiając tylko buty kowbojskie i kapelusz (w końcu kowboj to kowboj), no i majtki (z oczywistych względów).

Reguła nr 2.
Granie na emocjach

Burck bawi się swoją rolą – pozuje z turystami do odważnych zdjęć, uwielbia z nimi rozmawiać. Jest bezwstydny, ale w kontrolowany sposób. Zupełnie nieświadomie i bez szczególnych analiz marketingowych połączył trzy elementy, bardzo silnie oddziałujące na wyobraźnię konsumentów – nagość, muzykę oraz odwołanie się do symboli narodowych (kolory flagi amerykańskiej oraz elementy kowbojskie).

Reguła 3.
Budowanie brandu

Dobry brand to spójny brand – a Burck jest rzeczywiście spójny i konsekwentny. Poza przemyślanym wyglądem, wizerunek Nagiego Kowboja jest wzmacniany poprzez repertuar. Burck skomponował i śpiewa tak wiekopomne szlagiery, jak „Naked Cowboy” czy „Balls of Steel” („żelazne jaja”). Co więcej, Burck błyskawicznie „opatentował” swój pomysł na siebie. Skutecznie udziela… franszyzy na podobne działania innym osobom, które chciałyby skopiować tę ideę. Ostatnio uruchomił działania prawne skierowane przeciwko Naked Cowgirl, która bez opłacenia franszyzy kopiowała pomysły Burcka.

Reguła 4.
Pomysł na promocję

Burck bardzo zręcznie wzmacnia swój sukces i swoją rozpoznawalność. Poza udzielaniem wywiadów, daje się zapraszać na niemal wszystkie festiwale, otwarcia większych lokali rozrywkowych itd. Co miesiąc wysyła swoim fanom niemal półtora tysiąca podpisanych pocztówek. Bierze udział w eliminacjach do programów w rodzaju „Idol” oraz „Mam Talent”.

Podsumowując, gdy pracujesz na silnie konkurencyjnym rynku, warto znaleźć pomysł na swój biznes lub na siebie. Przypadek Burcka może pomóc Ci zbudować prosty, innowacyjny i konsekwentny brand, który skutecznie przemówi do wyobraźni konsumentów. I wcale w tym celu nie musisz zdejmować spodni i koszuli.

Źródło: Wymiatacze.pl