Autor książki analizując różne procesy zachodzące w obszarze walutowym, formułuje wnioski i rekomendacje dotyczące optymalnej ścieżki integracji walutowej Polski. Publikacja skupia się na polityce gospodarczej, która łagodzi konflikt między konwergencją realną i nominalną, jaki pojawia się w gospodarkach krajów Europy Zachodniej. Cezary Wójcik, adiunkt w Katedrze Finansów Międzynarodowych SGH oraz w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, przedstawił zagadnienie wprowadzenia euro zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i praktycznej.
„Bardzo dziękuję Jury za wysoką ocenę mojej książki i wyróżnienie jej najbardziej prestiżową nagrodą ekonomiczną w Polsce.- mówił laureat. Chciałbym również podziękować Fundacji Kronenberga za jej wsparcie, którego doświadczyłem wcześniej zostając przed kilku laty jej stypendystą. Tamta pomoc pozwoliła mi na skupienie się na pracy naukowej, co zaowocowało napisaniem dziś nagrodzonej książki.”
„Głównym celem konkursu Banku Handlowego jest wspieranie polskiej myśli ekonomicznej. Szczególnie zależy nam, aby zgłaszane prace odnosiły się do realnych problemów i wskazywały praktyczne ich rozwiązania. Stąd tegoroczna nagroda za analizę skutków integracji Polski ze strefą euro.” – powiedział Witold Zieliński, wiceprezes Zarządu Citi Handlowy.
Ideą konkursu o „Nagrodę Banku Handlowego w Warszawie SA” jest promowanie najcenniejszych, najbardziej wartościowych publikacji w dziedzinie teorii ekonomii i finansów. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 14 lat przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga. Został ustanowiony w 1995 roku, w 125 rocznicę Banku Handlowego w Warszawie SA, przez Zarząd Banku chcący promować osiągnięcia teoretyków ekonomii i finansów za szczególne osiągnięcia w zakresie myśli teoretycznej w sferze teorii ekonomii i finansów. Założenia konkursu od jego początków są niezmienne: wnioski o przyznanie nagrody składają władze uczelni i instytutów o profilu ekonomicznym mających siedzibę w Polsce oraz banki i instytucje samorządu gospodarczego, po uzyskaniu rekomendacji władz uczelni bądź instytutów oraz wydawnictwa ekonomiczne. Jury – na wniosek Sekretarza – decyduje o dopuszczeniu pracy do Konkursu. Nagrodę główną stanowi 40 000 zł.
Po uroczystym wręczeniu nagród i inauguracji kolejnej, XV edycji konkursu, uczestnicy spotkania wzięli udział w dyskusji panelowej w konferencji ekonomicznej „Polska droga do euro – szanse i zagrożenia”, którą poprowadził Piotr Kalisz – Starszy Ekonomista Banku Handlowego w Warszawie S.A. Wśród zaproszonych panelistów znaleźli się m.in.: Aleksandra Natalli-Świat – Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Katarzyna Zajdel-Kurowska – Wiceminister Finansów, prof. Andrzej Sławiński – członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Witold Orłowski – główny ekonomista Price Waterhouse Coopers oraz prof. Stanisław Gomułka – główny ekonomista BCC.