Nagroda im. Prof. A. Gieysztora dla Ossolineum

Ossolineum jest instytucją na trwałe wpisaną w polską kulturę i cieszę się, że poprzez Nagrodę im. Profesora Aleksandra Gieysztora możemy wyrazić nasze uznanie dla jej dokonań. – powiedział Sławomir Sikora, prezes zarządu Citi Handlowy, wręczając nagrodę.

Kapituła Nagrody im. Profesora Aleksandra Gieysztora nagrodziła Zakład Narodowy Ossolińskich za pozyskiwanie i gromadzenie najcenniejszych archiwalnych i bibliofilskich pozycji o wybitnym znaczeniu dla polskiej kultury narodowej już od 190 lat. Przyznanie Nagrody ma szczególny związek z odzyskaniem najważniejszych materiałów archiwalnych stanowiących integralną część przedwojennych zbiorów Zakładu, a pozostałych na terenie Ukrainy.

– Nagrodę Fundacji Kronenberga im. Prof. Aleksandra Gieysztora przyjmujemy w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich z ogromną radością i wdzięcznością. Jest ona wyrazem uznania dla jego 190-letniej służby polskiej nauce i kulturze w jakże trudnym wieku XIX i w jakże tragicznym i powikłanym wieku XX. Dzięki mądrym fundatorom, bezcennym zbiorom i pracy kolejnych pokoleń pracowników jest Ossolineum instytucją traktowaną przez Polaków jak symbol skutecznej walki o zachowanie narodowej tożsamości. – powiedział dr. Adolf Juzwenko, Dyrektor Ossolineum podczas uroczystości na Zamku Królewskim.

Adolf Juzwenko, Dyrektor Ossolineum wraz nagrodą i Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy, który wręczał nagrodę w imieniu Fundacji Kronenberga

Fundację pod nazwą Zakład Narodowy im. Ossolińskich utworzył w 1817 r. Józef Maksymilian hr. Ossoliński (1748-1826), bibliofil, kolekcjoner, i członek wielu towarzystw naukowych. Po wojnie Ossolineum zostało przeniesione do Wrocławia i w 1953 r. włączone do PAN. Na początku lat dziewięćdziesiątych podjęto starania o restytucję Fundacji, które zostały uwieńczone sukcesem w 1995 r., gdy ustawa Sejmu RP dała możliwość stopniowego przywracania pierwotnego kształtu Zakładu, czyli trójczłonowej struktury: Biblioteka, Muzeum Książąt Lubomirskich i Wydawnictwo. Ossolińskie zbiory liczą dziś ok. 1800000 jednostek. Składają się na nie kolekcje książek, czasopism, starych druków, rękopisów, map, pieczęci, medali, monet, ekslibrysów, fotografii, grafik, rysunków, rycin, obrazów czy dokumentów życia społecznego.

W gronie laureatów poprzednich edycji Nagrody im. Prof. A. Gieysztora znajdują się m.in.: Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, prof. Tadeusz Chrzanowski – przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa; Stefan Sutkowski – dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, prof. Stanisław Waltoś – dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Kazimierz Piotr Zaleski – dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Nagroda im Profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację im L. Kronenberga nieprzerwanie od 2000 roku. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga, wybitnym polskim humanistą o międzynarodowej sławie. Nagroda w wysokości 50 000 zł jest przyznawana za szczególne osiągnięcia w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturalnego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturalnego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturalnego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturalnego w Polsce.