Najczęstsze pytania internautów dotyczące telepracy

Pytania dotyczyły najczęściej sposobu szukania telepracy oraz prawnych i finansowych konsekwencji takiego wyboru. Internauci pytali również czy są specjalne serwisy z ogłoszeniami o poszukiwaniu flexi-pracowników oraz o niezbędne wyposażenie stanowiska pracy.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi:

Jak szukać telepracy?

Witold Polkowski: Najprostszym, a zarazem najefektywniejszym sposobem na znalezienie telepracy jest rozsyłanie CV do potencjalnych pracodawców. Podczas rozmowy rekrutacyjnej należy zapytać o możliwość zatrudnienia w systemie telepracy i elastycznych godzinach pracy. Dobrze jest się przygotować do takiej rozmowy merytorycznie – zapoznać się z ustawą dotyczącą telepracy, dzięki czemu rekrutowany będzie wiedział czego powinien oczekiwać od pracodawcy.

Gdzie szukać telepracy?

W.P.: Obecnie powstaje wiele portali internetowych zawierających oferty pracy. Jedną z najpopularniejszych jest GazetaPraca.pl, jak również jej papierowe wydanie Gazeta Praca. Należy jednak pamiętać, iż niewiele ogłoszeń w sprawie pracy zawiera informacje na temat możliwości zatrudnienia w systemie telepracy. Pracodawcy dopiero zaczynają zauważać pozytywny wpływ flexi-pracy na atrakcyjność firmy i nie wyróżniają takiej informacji w ofercie.

Czy wyposażenie stanowiska pracy w domu jest uzależnione od ilości dni pracy z domu?

W.P.: Pracodawca umawia się z flexi-pracownikiem ile dni pracuje w domu, ile w biurze. Wyposażenie stanowiska pracy oraz związane z tym ponoszenie kosztów to obowiązek flexi-pracodawcy, niezależnie od ilości dni pracy w domu. Przepisy kodeksu pracy zabraniają dyskryminacji między innymi ze względu na miejsce wykonywania pracy i wymiar czasu pracy, dlatego uprawnienia pracownika są takie same.

Dlaczego pomimo możliwości pracy z domu, ilość ofert telepracy jest znikoma?

W.P.: Pracodawcy boją sie nowych rozwiązań, chociaż telepraca to normalna forma pracy. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) jest bezlitosna nawet dla pracodawców, którzy popełnili błąd nieumyślny, np. w zakresie rozkładu czasu pracy. Podniesione ostatnio kary sięgają 30 tys. złotych i sprawiają, że uczciwi pracodawcy podchodzą z obawą do telepracy.

Telepracownik pracujący jako telemarketer, czyli jak uchronić się przed nieuczciwymi pracodawcami?

W.P.: Flexi-pracodawca powinnien podpisać z telepracownikiem umowę, w której powinien być zagwarantowany oprócz godziwego wynagrodzenia także zwrot wydatków za media. Niezbędnym jest dokładne określenie pracodawcy w razie potrzeby ścigania za niewywiązanie się z umowy. Zawsze możemy liczyć na pomoc inspektorów pracy.

Więcej informacji na temat flexi-pracy znajduje się na: www.flexipraca.pl