Za co zapłaci najemca
Osoba wynajmująca mieszkanie musi mieć świadomość, że czynsz nie jest jedynym kosztem, który poniesie. Nim wynajmiemy mieszkanie, należy upewnić się, kto zapłaci za wodę, gaz, energię elektryczną, telefon, telewizję kablową i internet. Może to być dodatkowo kwota rzędu kilkuset złotych miesięcznie.
Nie znajdziemy już mieszkania na wynajem, za które właściciel domagałby się ceny określonej w dewizach. Kiedyś było to normą, ale ostatnie lata przyniosły niebywały wzrost wartości złotego i czynsz określony np. w dolarach byłby całkowicie nieopłacalny.
– Już od kilku lat właściciele mieszkań chętniej podają stawki za wynajem w złotówkach niż w euro i dolarach – potwierdza Matylda Kong z Ghelamco Residental.
– Mieszkania wynajmują przede wszystkim studenci, osoby przyjeżdżające do pracy do dużych miejscowości, firmy dla swoich pracowników i właśnie osoby szukające mieszkania do kupna – mówi Artur Walczak z agencji redNet24. Często na najem mieszkania decyduje się kilka osób – by zmniejszyć indywidualne koszty najmu. Dotyczy to przede wszystkim studentów. Właściciele nieruchomości niezbyt chętnie patrzą na tego rodzaju najemców, bojąc się dewastacji lokalu i protestów sąsiadów. W takim wypadku najczęściej kwota najmu jest określana na nieco wyższym poziomie – o ok. 100 zł miesięcznie. Najemca musi się też liczyć z koniecznością zapłacenia kaucji gwarancyjnej – najczęściej w wysokości jednomiesięcznego czynszu.
Gdzie raczej nie wzrosną ceny najmu? Gdzie jest najmniejsze zróżnicowanie cen najmu – a gdzie jest największe ? Za ile można chwili obecnej wynająć najtańsze mieszkanie jednopokojowe w Łodzi, we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i w Warszawie?
Roman Grzyb
Więcej: Gazeta Prawna 5.09.2008 (174) – Moje nieruchomości – str. C 2