Najnowocześniejsza technologia produkcji proszków do prania w raciborskim Henklu

„Dzięki temu Henkel będzie produkować detergenty zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy, a konsument zyska jeszcze lepsze produkty” – powiedział Bronisław Tomalik, dyrektor raciborskiego zakładu Henkla. Inwestycja przyniesie także zwiększenie wydajności linii produkcyjnych i obniżenie kosztów transportu. Realizacja projektu trwała 11 miesięcy i zakończyła się w lipcu tego roku. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 800 000 euro.

Zakład Henkla w Raciborzu używa nadwęglanu sodu do produkcji proszków do prania białych tkanin od października 2004 r., ale dotychczas jego stosowanie w procesie produkcji wymagało od pracowników uciążliwych prac ręcznych. Obecnie surowiec przestał być dostarczany w workach, a zamiast tego dociera do zakładu w cysternach samochodowych i magazynowany jest w silosie. Operacje jego magazynowania, transportu wewnętrznego i dozowania odbywają się automatycznie. Nadwęglan sodu jest kupowany od dostawców z Niemiec i Austrii, ponieważ polskie fabryki chemiczne jeszcze go nie oferują.

W pracach projektowo-wykonawczych Henkel korzystał niemal wyłącznie z polskich biur projektowych i firm specjalizujących się w budowie obiektów dla przemysłu chemicznego. Urządzenia do transportu pneumatycznego sprowadzono z Niemiec, a pozostałe wykonali dostawcy z Polski.

Dzięki wprowadzeniu nadwęglanu sodu produkowane w Raciborzu proszki do prania białych tkanin Persil, Rex i Bobas wykazują lepsze właściwości piorące; silniej wybielają i wymagają mniej energii elektrycznej do prania, ponieważ działają w niższej temperaturze.

Nadwęglan sodu jest bardziej przyjazny środowisku niż stosowany wcześniej nadboran sodu. Dotychczas polskie gospodarstwa domowe wprowadzały do środowiska kilkanaście tysięcy ton związków boru rocznie. Nadwęglan sodu używany jest w recepturach w mniejszej ilości niż nadboran i zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska, ponieważ w kąpieli piorącej ulega rozkładowi do sody i tlenu.

W 2004 roku Henkel wydał w Polsce na cele inwestycyjne 25 mln zł. Było to o ponad 45% więcej niż w roku 2003. Według danych PAIiZ, w ciągu ostatnich 15 lat Henkel zainwestował w Polsce 116 mln dolarów. W tym czasie powstało pięć fabryk, w których wytwarzane są produkty chemii gospodarczej i budowlanej. Produkty wytwarzane w tych zakładach zaspokajają potrzeby polskiego rynku oraz są wysyłane na eksport. 16% polskiej produkcji Henkla przeznaczone jest na eksport na rynki europejskie.