Największe banki chcą zmian w Związku Banków Polskich

Jak wynika z informacji, które dziennik uzyskał od prezesów dwóch banków oraz osób zbliżonych do zarządów w dwóch kolejnych instytucjach, „do ZBP trafił wniosek o zmiany w statucie organizacji. Nasi rozmówcy nie chcieli ujawniać nazwiska ze względu na to, że dotyczą one wewnętrznych spraw związku. Pomysłodawcom chodzi o ograniczenie roli prezesa, a także o zwiększenie znaczenia większych instytucji, niezadowolonych ze swojego relatywnie małego znaczenia w związku.”, pisze dziennik.

„Obecnie prezes kieruje bieżącymi pracami ZBP. Szef związku stoi na czele kilkuosobowego zarządu, składającego się z prezesów banków. Tym ostatnim nie podoba się, że dzięki takiemu rozwiązaniu szef związku staje się ‚zwierzchnikiem’ prezesów instytucji finansowych. Pomysłodawcy zmian chcą, by zarząd został ograniczony do kilku osób. Miałby on zajmować się bieżącą działalnością ZBP. Wyższym szczeblem nowej hierarchii byłby odpowiednik rady nadzorczej – w której skład wchodziliby szefowie banków. Według projektodawców, w radzie istniałaby możliwość zachowania dotychczasowego parytetu: znaleźliby się w nim przedstawiciele banków dużych, mniejszych oraz spółdzielczych […].

Jednym z powodów proponowanych zmian jest ocena szefów dużych instytucji, że ZBP – szczególnie w ostatnim okresie – nie dość skutecznie działał na rzecz sektora bankowego.„, czytamy w „Parkiecie”.

Związek Banków Polskich jest samorządową organizacją banków powołaną do życia w styczniu 1991 roku. Członkostwo w ZBP ma charakter dobrowolny i obejmuje banki działające na obszarze Polski, utworzone i działające na podstawie prawa polskiego. Do zadań statutowych Związku należy reprezentowanie i ochrona wspólnych interesów jego członków. Prezesem Związku jest obecnie Krzysztof Pietraszkiewicz.

Więcej szczegółów w dzisiejszym wydaniu „Parkietu” w artykule Łukasza Wilkowicza pt. „Najwięksi proponują zmiany w Związku Banków Polskich”