Największe ryzyko pożyczenia pieniędzy jest w Olsztynie i Katowicach

Za portfel trzeba się szczególnie mocno trzymać, gdy prosi o pożyczkę rodzina i znajomi z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. To wciąż rejony, w których ryzyko pożyczenia pieniędzy jest największe – wynika z najnowszego raportu InfoDług, przygotowanego przez InfoMonitor.

W Zachodniopomorskiem już blisko 15 na 100 osób ma kłopot z terminowym regulowaniem różnego rodzaju zaległości, tymczasem jeszcze pod koniec zeszłego roku finansowo podejrzany był co 16 mieszkaniec tego rejonu. W Lubuskiem kłopot z oddawaniem pieniędzy na czas ma również prawie co 16 osoba, a w Kujawsko-Pomorskiem co 17. Wciąż najbardziej rzetelni są mieszkańcy Podkarpackiego
i Świętokrzyskiego. Tam zaledwie co 37 mieszkaniec nie reguluje zaległości w terminie.

Gold Finance sprawdził na podstawie danych InfoDługu, w którym mieście jest najgorzej, w niechlubnym rankingu miast przewodzi Olsztyn. W stolicy warmińsko-mazurskiego, co 10 osoba nie płaci na czas rachunków i rat. Tuż za Olsztynem znalazły się Katowice – 9 proc. nierzetelnych klientów. Dalej jest Gorzów Wielkopolski (lubuskie) – 7 proc. oraz Toruń (kujawsko-pomorskie) i Szczecin (zachodniopomorskie) – po ok. 6,5 proc.

Miękkie serce do pożyczania rodzinie i znajomym, może się tym bardziej źle skończyć, że gdy domowa kasa zaczyna świecić pustkami w pierwszej kolejności Polak nie odda pieniędzy rodzinie i znajomym, wynika z badań InfoMonitora. Może przypadek? Nic z tego. Identyczny wynik wyszedł w badaniu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, która również spytała, jakich długów nie zwróci ktoś w razie problemów finansowych.

 

 

 

Średnio w Polsce kłopoty ma co 22 rodak, a łącznie jest to już 1,72 mln osób. Klient podwyższonego ryzyka to w pierwszej kolejności mężczyzna w wieku miedzy 31 a 40 lat. Zaległe zadłużenie Polaków w ciągu roku wzrosło o 95 proc. i wynosiło w lutym według InfoMonitora 16,78 mld zł.

 

 

 

Źródło: Gold Finance