Józef Wancer, prezes BPH PBK, jest pomysłodawcą poparcia przez banki inicjatywy obywatelskiej „TAK w referendum”. Prezesi największych banków działających w Polsce, zrzeszeni w Związku Banków Polskich podpisali wspólną uchwałę, w której opowiadają się za przystąpieniem Polski do UE.
– Warto aby głos środowiska bankowego był wspólny, jednoznaczny i głośny. Stoimy przed ogromna szansą dla naszej przyszłości i przyszłości naszych dzieci. Nie możemy tej szansy zmarnować. Unia to także większa konkurencyjność, a więc – lepsza oferta dla Klientów banków – powiedział Józef Wancer.
Banki, które poparły inicjatywę „TAK w referendum” w różny sposób przekonują swoich klientów do udziału w referendum i wyrażenia poparcia dla przystąpienia naszego kraju do Unii.
Bank BPH PBK zainicjował cykl badań opinii społecznej dotyczących udziału w referendum unijnym i poparcia dla akcesji naszego kraju do UE oraz skutków gospodarczych w przypadku przystąpienia, bądź pozostawania Polski poza Unią. Sondaże prowadzi sopocka Pracownia Badań Społecznych.
Bank przygotował też specjalny program wsparcia dla swoich klientów w zakresie wykorzystania środków pomocowych UE. Od lat – dzięki wsparciu finansowemu i logistycznemu – Klienci BPH PBK realizują inwestycje przy pomocy funduszy unijnych.(Bank udzielał gwarancji m.in. w takich projektach finansowanych ze środków PHARE, jak budowa obwodnicy Wolina, przebudowa mostu na przejściu drogowym w Kukurykach, przebudowa drogi krajowej w Koninie, modernizacja i rozbudowa przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej i in.) Również w przypadku programu SAPARD Klienci mogą oczekiwać wsparcia ze strony BPH PBK.
Ważną inicjatywą Banku jest organizowanie seminariów dla przedsiębiorców. Dziś – 22 maja 2003r. – odbywa się pierwsze z nich – Europa Forum. Planowane są także wykłady specjalistów z Banku Austria Creditanstalt oraz biznesmenów – partnerów tego banku, którzy podzielą się z polskim środowiskiem biznesowym swoimi doświadczeniami nabytymi przy akcesji Austrii do UE (w 1995 r.). Bank wydał ponadto broszurę „Jakie korzyści przyniesie nam Unia Europejska” i planuje wydanie kolejnych informatorów, w których znajdą się porady, jak najłatwiej i najskuteczniej pozyskać unijne fundusze.